Zaznaczył, że pomimo trwającej wojny z Rosją Ukrainie „udało się przeprowadzić w miarę udaną kampanię siewną, wznowić logistykę przez granice zachodnie”. Ukraińską gospodarkę czeka jednak duży spadek.

„Spadek PKB w tym roku jest oczekiwany na poziomie nie mniejszym niż 35 proc.” – powiedział Szmyhal cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wcześniej Państwowa Służba Statystyki informowała, że z powodu rosyjskiej inwazji realny PKB Ukrainy spadł w pierwszym kwartale 2022 roku o 15,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Interfax-Ukraina podaje, że według danych Narodowego Banku Ukrainy spadek PKB w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 40 proc. Roczny spadek bank centralny prognozuje na poziomie większym niż 30 proc.

Bank Światowy oceniał, że ukraińska gospodarka może się skurczyć w 2022 r. nawet o 45 proc. Przed rosyjską inwazją prognoza tej międzynarodowej instytucji finansowej przewidywała wzrost PKB Ukrainy o 3,2 proc.

Według szacunków ekonomistów swoją działalność z powodu wojny musiało wstrzymać od 30 do 50 proc. ukraińskich przedsiębiorstw. Z powodu blokady portów na południu kraju, w tym w zrujnowanym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu oraz w Odessie, Ukraina nie może eksportować m.in. zboża. (PAP)