Podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One Jean-Pierre zapowiedziała, że administracja USA zamierza wykorzystać większość z zatwierdzonych przez Kongres jeszcze w maju 20 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy przed końcem obecnego oku fiskalnego, który kończy się 30 września.

"Oczekujemy, że przeznaczymy kolejne 3,5 mld dol. w tym celu przed końcem roku fiskalnego" - powiedziała rzeczniczka, odnosząc się do pomocy w ramach Presidential Drawdown Authority (PDA), tj. uzbrojenia przekazywanego bezpośrednio z magazynów sił USA.

Reklama

W czwartek administracja ogłosiła przeznaczenie łącznie 2,8 mld dolarów na bezpośrednie przekazanie broni Ukrainie, jak i na zakupy broni z USA dla Ukrainy i państw regionu.

Jean-Pierre podała też szczegóły dodatkowego pakietu wydatków 13,8 mld dla Ukrainy - pokrywającego najbliższy kwartał - o który zwróciła się do Kongresu w ubiegłym tygodniu. Jak powiedziała, 4,5 mld z tych środków ma zostać przeznaczone w ramach PDA, a dodatkowe 2,7 mld na wsparcie wywiadu wojskowego i innego rodzaju pomocy wojskowej. Kolejne 4,5 mld Biały Dom chce przeznaczyć na bezpośrednią pomoc finansową dla Kijowa, zaś 2 mld na złagodzenie skutków wojny dla ukraińskich zasobów energetycznych.

Pakiet nowych środków ma zostać przyjęty przed końcem września w ramach prowizorium budżetowego. Poprzednia transza, uchwalona w maju przy poparciu polityków obydwu partii, opiewała na 40 mld dolarów, z czego ok. połowa dotyczyła pomocy wojskowej, a druga połowa - humanitarnej i gospodarczej.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)