Ekonomiści z IW podają, że oznacza to utratę ok. 2 tys. euro w przeliczeniu na jednego mieszkańca Niemiec.

Ogromne straty gospodarcze Niemcy odczuwają już od ostatnich trzech lat. 2020 rok (pierwszy rok pandemii) przyniósł utratę wartości dodanej w wysokości 175 mld euro w wyniku kwarantann i ogólnej niepewnej sytuacji. W 2021 roku doszło do kolejnego zmniejszenia PKB w wysokości 125 mld euro. W 2022 roku straty najprawdopodobniej wyniosły prawie 120 mld euro.

Reklama

„Niemcy wciąż są w trybie kryzysowym, ponieważ kryzys związany z pandemią przekształcił się w kryzys spowodowany rosyjską wojną w Ukrainie” – ocenili eksperci z IW. Zidentyfikowali oni także różne problemy spowodowane wojną – m.in. zagrożenia w dziedzinie energetyki, w szczególności związane z zakłóceniami w dostawach energii.

Zauważono, że wzrosły koszty nie tylko energii elektrycznej i gazu, ale także usług wydobywczych i surowców. Zagraża to konkurencyjności firm, które w przypadku wątpliwości rezygnują z planowanych inwestycji. Pogarszająca się sytuacja ma jednocześnie negatywny wpływ na kupujących: gospodarstwa domowe nabywają mniej towarów.

„Sytuacja jest nadal bardzo niestabilna” – podsumowuje Michael Groemling, ekonomista z IW. (PAP)