Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck w poniedziałek wraz z małą delegacją przedstawicieli niemieckiego biznesu udał się Kijowa. Wśród tematów rozmów z ukraińskimi przywódcami była odbudowa atakowanej przez Rosję Ukrainy oraz współpraca w sektorze energetycznym.

Wawrzyk pytany, w jakim stopniu Polska będzie partycypować w powojennej odbudowie Ukrainy i czy wypracowała przewagę w porównaniu z niemieckimi, francuskimi czy włoskimi firmami, stwierdził, że strona polska "już od blisko roku zajmuje się tym tematem".

"Przekonacie się państwo w najbliższych tygodniach, że to będą konkretne, bardzo wymierne kroki. Nie wizyty, bo z wizyt niewiele wynika poza tym, że się odbywają. A ja mówię o konkretnych decyzjach, które w najbliższych tygodniach będą prezentowane opinii publicznej, pokazujące naszą szczególną pozycję (Polski) w odbudowie Ukrainy" - zapowiedział.

Wiceszef MSZ dopytywany czego można się spodziewać zaznaczył, że chodzi o "naprawdę bardzo ważne, kluczowe, konkretne i jeszcze dalej idące decyzje". "W ostatnich miesiącach włożyliśmy ogrom pracy w celu wypracowania naprawdę szczególnej, wyjątkowej pozycji Polski w procesie odbudowy Ukrainy" - dodał.

Reklama

Wawrzyk zaznaczył, że dotychczasowym zasadniczym sukcesem w tym zakresie jest choćby przyjęta przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawa, która zrównuje status Polaków z Ukraińcami na terenie Ukrainy.

"Mówi się o obywatelach, ale tam jest jeszcze drugi aspekt, gospodarczy zrównujący polskie firmy działające na Ukrainie z firmami ukraińskim, czyli nasze firmy tam są traktowane jakby były firmami ukraińskimi, co otwiera nam dużo szersze możliwości działania na lepszych warunkach niż jakiekolwiek inne firmy Unijne" - powiedział.

Na pytanie o jakie warunki chodzi, powiedział, że to m.in. lepsza pozycja przy przetargach, niższe opodatkowanie, a także prostszy sposób otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustawa przyjęta przez Radę Najwyższą Ukrainy w lipcu 2022 r. przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych na Ukrainie. Przewidziano też pewne wypłaty socjalne. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk