Cyrylowi zarzuca się zamach na integralność terytorialną Ukrainy oraz prowadzenie agresywnej wojny lub agresywnych działań bojowych. Został objęty nakazem aresztowania.

W listopadzie na Ukrainie wszczęto przeciw Cyrylowi sprawę karną za „błogosławienie” żołnierzy rosyjskich wyruszających na wojnę przeciw Ukrainie. Według danych śledztwa Cyryl należy do ścisłego kierownictwa wojskowo-politycznego Rosji i jako jeden z pierwszych publicznie poparł pełnoskalową wojnę Rosji przeciw Ukrainie. W celu upowszechniania propagandy wykorzystywał podlegające mu wspólnoty wiernych na terytorium Rosji oraz przedstawicieli Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Jak podkreśliła SBU, Cyryl regularnie rozpowszechnia narrację Kremla podczas kazań w internecie i w swoich komentarzach wideo.

W styczniu Cyryl oznajmił, że uważa Ukraińców i Rosjan za jeden naród, który usiłują rozdzielić „siły zewnętrzne”. Usprawiedliwiając rosyjską napaść na Ukrainę, twierdził też, że śmierć na wojnie jest ofiarą, która "zmywa wszelkie grzechy".