Prymula oświadczył w Izbie Poselskiej, że ma nadzieję na ograniczenie już w ciągu dwóch tygodni rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 i że stan wyjątkowy nie będzie musiał być przedłużany.

Zgodnie z prawem stan wyjątkowy może wprowadzić rząd na okres do 30 dni. Później o jego przedłużeniu decyduje Izba Poselska.

Regulacje mają m.in. umożliwić skuteczne zarządzanie systemem służby zdrowia, szczególnie szpitalami, w czasie kryzysu. Ministerstwo będzie mogło - na przykład - skierować do pracy w szpitalach studentów medycyny lub sanitariuszy i lekarzy wojskowych.

Premier Andrej Babisz informując posłów o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podkreślił, że tworzy on jedynie ramy prawne dla ewentualnych regulacji i nie ma na celu ograniczania praw obywatelskich.

Ograniczenia wchodzące w życie w tym samym czasie, co stan wyjątkowy, dotyczą limitów uczestników imprez sportowych, kulturalnych i społecznych. W szkołach średnich ma zostać wprowadzone nauczanie zdalne. Celem, zdaniem Prymuli, jest doprowadzenie do sytuacji, w której jedna zakażona osoba zakazi mniej niż jedną osobę.

Wiosną stan wyjątkowy w Czechach wprowadzono w związku z pandemią 12 marca br. Obowiązywał do 17 maja. (PAP)