Zdecydowana większość z około 820 regionalnych dostawców energii elektrycznej utrzymuje ceny na stałym poziomie na przełomie roku. Tylko 45 podstawowych dostawców ogłosiło obniżki cen na nadchodzący rok. Średnio o 1,8 procent.

Jednocześnie 42 podstawowych dostawców chce podnieść ceny. Średnio energia elektryczna będzie droższa o 2,4 proc. U 730 dostawców ceny pozostają takie same.

Niemcy mają obecnie najwyższe ceny energii elektrycznej w Europie, na poziomie ponad 31 centów za kilowatogodzinę (kWh). Tak zwane ceny podstawowe wzrosły szczególnie gwałtownie w ostatnich latach. Jest to stała część ceny energii elektrycznej, którą klienci płacą niezależnie od zużycia. Według analizy firmy Verivox, ta stała miesięczna opłata podstawowa wzrosła o 40 proc. w taryfach podstawowych usług w okresie od 2015 do 2020 roku.

Koszty energii elektrycznej w dostawach dla wieloosobowego gospodarstwa domowego o rocznym zużyciu 6000 kWh wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat o 12 proc. Natomiast w jednoosobowych gospodarstwach domowych, zużywających 1500 kWh rocznie, wzrost wynosi 16 proc. Jednoosobowe gospodarstwa domowe często obejmują emerytów.

Reklama

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)