Gabinet Mario Draghiego nie odniósł się oficjalnie do wtorkowej zapowiedzi, że Sputnik V będzie produkowany w fabryce w rejonie Brianzy na północy kraju. Źródła rządowe, cytowane w środę przez media, podkreślają, że jest to "inicjatywa prywatna" i dlatego dystansują się od niej.

Dodają zarazem, że o planach tych nie wiedziały włoskie resorty spraw zagranicznych i rozwoju gospodarczego ani władze regionu Lombardia.

Przedstawiciele rządu, jak zaznacza agencja Ansa, odsyłają zarazem do stanowiska Komisji Europejskiej, która oświadczyła, że Sputnik V na chwilę obecną nie będzie stanowić części strategii szczepień w UE.

Inne szczepionki

Władze Włoch dążą do przyspieszenia kampanii szczepień w nadziei na zwiększenie dostaw z firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

We wtorek Włosko-Rosyjska Izba Handlowa poinformowała o zawarciu porozumienia między Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) a szwajcarską firmą farmaceutyczną Adienne w sprawie produkcji szczepionki Sputnik V we Włoszech. Podkreślono, że to pierwsze takie porozumienie w Europie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)