"Niestety mamy długą listę udanych i nieudanych prób zabójstw wymierzonych w krytycznych i niezależnych (wobec władzy - PAP) osób w Rosji, w tym polityków i dziennikarzy. Wiele tych spraw nie było przedmiotem śledztwa, pozostają one nierozwiązane, a winowajcy nie zostali postawieni przed obliczem wymiaru sprawiedliwości" - oświadczyła Massrali, odpowiadając na pytanie, czy wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell zgadza się z prezydentem USA Joe Bidenem w ocenie prezydenta Rosji Władimira Putina.

Biden w środę w wywiadzie dla ABC News odpowiedział twierdząco na pytanie, czy uważa, iż prezydent Rosji jest "zabójcą". Zapewnił też, że Putin zapłaci za ingerencję w zeszłoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych i próbę przechylenia ich wyniku na korzyść ubiegającego się wówczas o reelekcję Donalda Trumpa.

"Ostateczną odpowiedzialność za działania i politykę władz Rosji ponosi Władimir Putin jako prezydent Federacji Rosyjskiej" - podkreśliła przedstawicielka Komisji Europejskiej

Wśród tych działań wymieniła próbę zabójstwa lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córki Julii, "nielegalne działania na Ukrainie" i "odgrywanie oczywistej roli w innych konfliktach zarówno na terytorium państw sąsiedzkich UE, jak i w innych miejscach".

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)