Włochy

Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca we Włoszech zostaną wznowione w piątek - zapowiedział premier Mario Draghi po oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków, że szczepionka ta jest bezpieczna i skuteczna. Podkreślił, że rząd z satysfakcją przyjął to stanowisko.

Czwartek, obchodzony we Włoszech jako Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Epidemii Koronawirusa, przyniósł dalsze pogorszenie sytuacji w pełni obecnej trzeciej fali zakażeń. Liczba zmarłych w ciągu roku wzrosła do 103 855.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby zanotowano 423 zgony na Covid-19 i 24 935 nowych zakażeń.

Wykonano jednego dnia 353 tysiące testów na obecność wirusa.

Rośnie liczba hospitalizacji: na oddziały intensywnej terapii przyjęto prawie 250 osób, a na zwykłe oddziały covidowe około 180.

Zakażenie wykryto dotąd u 3,3 miliona osób; wyleczonych jest ponad 2,6 mln.

Szpitale w Piemoncie są na skraju zapaści - informuje tamtejsza służba zdrowia. Przedstawiciel pielęgniarskiego związku zawodowego Francesco Coppolella powiedział, że dla medyków zaczął się "nowy koszmar".

Francja

Premier Francji Jean Castex ogłosił w czwartek wprowadzenie od piątku lockdownu w 16 z ok.100 departamentów kraju. Epidemia przyspiesza – oznajmił. Szef rządu zapowiedział też, że w kraju wznowione zostaną szczepienia preparatem firmy AstraZeneca.

Na konferencji prasowej Castex zapowiedział, że sam w piątek otrzyma szczepionkę tego koncernu.

Jak poinformował, że w 16 departamentach, w tym w Paryżu i regionie paryskim Ile–de-France, od piątku od północy lockdown będzie obowiązywał przez 4 tygodnie.

Zamknięte zostaną sklepy z produktami, które nie są niezbędne do życia. Mieszkańcy zamkniętych departamentów będą mogli wychodzić z domu na odległość 10 km i nie będą mogli przemieszczać się między departamentami. Otwarte pozostaną szkoły.

Niemcy

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn poinformował w czwartek, że od następnego dnia w kraju wznowione zostaną szczepienia przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca. Wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA) oceniła, że produkt ten jest bezpieczny i skuteczny.

Spahn chce we współpracy z firmą AstraZeneca i Instytutem Paula Ehrlicha (PEI), krajowym regulatorem ds. szczepionek, zaktualizować arkusz informacyjny na temat szczepień, dostępny dla tych, którzy chcą się zaszczepić. Tam, gdzie w piątek objaśnienie nie będzie jeszcze dostępne, powinny być udzielane ustne wyjaśnienia.

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

W poniedziałek Niemcy idąc za przykładem innych krajów wstrzymały szczepienia AstraZenecą.

Hiszpania i Portugalia przywracają szczepienie

Władze medyczne Hiszpanii i Portugalii ogłosiły w czwartek wieczorem, że postanowiły przywrócić stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Oba kraje zawiesiły ich stosowanie w poniedziałek.

Podczas konferencji w Madrycie minister zdrowia Carolina Darias wskazała, że czwartkowa pozytywna ocena Europejskiej Agencji Leków produktu AstraZeneki była decydująca dla władz sanitarnych jej kraju.

Darias zastrzegła, że wznowienia szczepień dawkami AstraZeneca należy się spodziewać jednak dopiero od środy. Dodała, że konieczne będzie sprecyzowanie przez kierowany przez nią resort grup, które będą mogły przyjmować ten produkt.

Biorąca udział w konferencji szefowa Hiszpańskiej Agencji ds. Leków Maria Jesus Lamas wyraziła także pozytywną ocenę wobec jakości szczepionek AstraZeneki. Podkreśliła, że “ich walory przeważają nad potencjalnym ryzykiem stosowania”.

W czwartek przywrócenie szczepień produktem AstraZeneki ogłosiło też ministerstwo zdrowia Portugalii. Reprezentująca resort Graca Freitas wyjaśniła podczas wieczornej konferencji prasowej w Lizbonie, że już w piątek należy spodziewać się podawania dawek tego preparatu w punktach szczepień.

Władze medyczne Portugalii planują w najbliższych dniach przeznaczyć szczepionki AstraZeneki głównie dla nauczycieli oraz innych pracowników szkół.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że przerwa w stosowaniu preparatu pozbawiła szczepień ponad 120 tys. Portugalczyków, którzy pomiędzy wtorkiem a czwartkiem mieli dostać swój zastrzyk.

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Litwa i Łotwa wznawiają szczepienia

Po ogłoszeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, Litwa i Łotwa w piątek wznowią szczepienia tym preparatem – poinformowali w czwartek szefowie resortów zdrowia obu krajów.

Na Litwie szczepienia szczepionką AstraZeneki od teraz będzie się jednak odbywało na zasadach dobrowolności.

„Od teraz każdy może swobodnie decydować, czy chce zostać zaszczepiony szczepionką AstraZeneca” - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej litewski minister zdrowia Arunas Dulkys. Zaznaczył, że „każdy będzie mógł wybrać dowolną szczepionkę, która będzie dostępna w centrum szczepień”. „Jeżeli pożądanej szczepionki nie będzie, skontaktujemy się, gdy ją otrzymamy” - poinformował minister.Dotychczas na Litwie nie było możliwości wyboru szczepionki. Można było jedynie zrezygnować ze szczepienia, jeżeli proponowany preparat nie wzbudzał zaufania.Dulkys poinformował, że obecnie do priorytetowej grupy szczepień zastaną zaliczeni też przywódcy kraju, członkowie Sejmu i rządu. Zapowiedział, że prezydent, przewodnicząca Sejmu oraz premier w poniedziałek zostaną zaszczepieni preparatem AstraZeneki.„W celu okazania zaufania do szczepionki AstraZeneca uzgodniliśmy, że w poniedziałek publicznie zaszczepieni zostaną prezydent Gitanas Nauseda, przewodnicząca Seimas Viktorija Czmilyte-Nielsen, premier Ingrida Szimonyte i ja” - oznajmił. Po wykryciu przypadków, gdy po podaniu szczepionki AstraZeneca wystąpiły zakrzepy krwi, Łotwa w poniedziałek zawiesiła szczepienia tym preparatem. Litwa uczyniła to we wtorek.W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Władze Szwecji, Norwegii i Danii na razie nie przywrócą szczepień AstraZenecą

Władze zdrowotne Szwecji, Norwegii oraz Danii na razie nie podejmą decyzji o przywróceniu wstrzymanych szczepień przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca. W czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) oceniła, że produkt ten jest bezpieczny.

"Potrzebujemy kilku dni, aby przeanalizować opinię EMA i zdecydować, czy kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneki" - powiedział dyrektor szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

Podobną opinię wyraziła szefowa norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg. "Dokładnie ocenimy, czy istnieje związek między szczepionką a przypadkami niepożądanych skutków ubocznych. Decyzję wydamy najpewniej pod koniec przyszłego tygodnia" - zapewniła.

Nieco wcześniej do opinii EMA w sprawie AstraZeneki mogą ustosunkować się władze zdrowotne Danii. "Dziś wieczorem oraz jutro organizujemy spotkania z Krajową Radą ds. Zdrowia, a później ogłosimy, w jaki sposób będziemy postępować" - stwierdziła Tanja Lund Erichsen z Duńskiej Agencji Leków.

W Szwecji Szpital Uniwersytecki w Lund poinformował w czwartek o pierwszym w tym kraju przypadku śmierci osoby po szczepieniu AstraZeneką. Według mediów u 60-letniej pacjentki wystąpiły zakrzepy krwi oraz krwawienia. Przypadek ten analizuje szwedzki Urząd ds. Produktów Medycznych.

W Norwegii potwierdzono wcześniej dwa zgony u osób, które zostały zaszczepione AstraZeneką, a w Danii jeden taki przypadek.