Rzecznik przekazał, że decyzja władz rosyjskich o zakazie nadawania dla DW w Rosji, cofnięciu akredytacji pracownikom nadawcy i zamknięciu jego biura w Moskwie jest niedopuszczalna i nieuzasadniona.

"Decyzja niemieckiego regulatora o zakazie działalności (w Niemczech - PAP) rosyjskiego nadawcy państwowego RT DE z powodu braku ważnej koncesji jest całkowicie niezwiązana z działalnością Deutsche Welle w Rosji. Niestety reakcja władz rosyjskich po raz kolejny ilustruje ciągłe łamanie wolności mediów i lekceważenie ich niezależności. Solidaryzujemy się z Deutsche Welle i personelem tego nadawcy w Rosji, i będziemy nadal śledzić sytuację. Oczekujemy, że Deutsche Welle będzie miała pełny i sprawiedliwy dostęp do kroków prawnych w celu zakwestionowania tej nieuzasadnionej decyzji" - powiedział Stano.

Reklama

MSZ Rosji poinformowało w czwartek, że biuro DW w Moskwie zostaje zamknięte, a akredytacje wszystkich jego dziennikarzy zostają anulowane. Resort wszczął też procedurę uznania rozgłośni za "zagranicznego agenta".

Kroki te są "pierwszym etapem" reakcji Rosji na zakaz nadawania w Niemczech kanału RT DE. Ten niemieckojęzyczny kanał rosyjskiej telewizji państwowej RT powinien był ubiegać się o licencję na nadawanie w Niemczech od tamtejszego regulatora mediów MABB, ale tego nie uczynił.

Krytycy oskarżają RT, która jest nadawana na całym świecie w różnych językach, o rozpowszechnianie kremlowskiej propagandy i dezinformacji.