Sprawa jest szeroko komentowana w holenderskich mediach, szczególnie po tym, jak rzecznik urzędu ds. bezpieczeństwa żywności i produktów konsumenckich (NVWA) nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy wyrok sądu oznacza konieczność wycofania papierosów z filtrem z rynku. To właśnie NVWA ma w ciągu sześciu najbliższych tygodni wykonać wyrok.

W uzasadnieniu decyzji sąd stwierdził, że producenci papierosów obchodzą przepisy dotyczące pomiaru szkodliwych substancji. Papierosy są testowane przez specjalną maszynę zasysającą dym, która następnie mierzy, ile smoły, nikotyny i tlenku węgla jest wdychanych przez palacza.

Okazuje się, że producenci papierosów umieścili w filtrach małe otwory, przez które maszyny zasysają również czyste powietrze. To, zdaniem sądu, rozrzedza powietrze i sprawia wrażenie, że palacze wchłaniają mniej szkodliwych substancji.

"W praktyce palacze kładą palce i usta na tych dziurkach, a zatem pomiar nie wskazuje realnej wartości emisji, które są uwalniane podczas palenia papierosa" – konkludował sąd.

Reklama

"Jestem w szoku i jeszcze nie mogę w to uwierzyć" – skomentowała wyrok na łamach portalu RTL Nieuws pulmonolog Wanda de Kanter ze Stichting Rookpreventie Jeugd, organizacji zwalczającej palenie wśród młodzieży. Jej zdaniem konsekwencje wyroku "będą ogromne". De Kanter oczekuje, że NVWA nakaże wycofanie ze sprzedaży wszystkich papierosów z filtrem.

Z danych Instytutu Trimbos wynika, że w Niderlandach regularnie pali 3 mln osób, czyli około 20 proc. dorosłych obywateli.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek