Brukselski portal Politico dokonał podsumowania, wymieniając osoby zamieszane w skandal.

Alexandros Kailis to ojciec Evy Kaili. Został aresztowany, a następnie zwolniony przez belgijska policję. Francesco Giorgi to z kolei partner byłej wiceszefowej PE, a także doradca ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej europosła Andrei Cozzolino. Został zatrzymany i postawiony w stan oskarżenia.

Pier Antonio Panzeri to były włoski europoseł. Jest szefem organizacji pozarządowej Fight Impunity. W związku z aferą korupcyjną postawiono mu zarzuty. Przez włoską policję aresztowane zostały żona Panzeriego Maria Colleoni oraz jego córka Silvia Panzeri.

Luca Visentini to sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Został aresztowany, a następnie zwolniony przez belgijską policję.

Reklama

W aferę zamieszany jest też niezidentyfikowany asystent europosłanki Marii Areny. Biuro doradcy zostało przeszukane przez policję. Arena nie została przesłuchana, ale ustąpiła ze stanowiska przewodniczącej parlamentarnej podkomisji ds. praw człowieka.

Europoseł Mark Tarabella to z kolei wiceprzewodniczący delegacji PE ds. stosunków z Półwyspem Arabskim. Jego dom został przeszukany przez belgijską policję. Zawiesił swoje członkostwo w grupie Socjalistów i Demokratów.

Wreszcie w aferę zamieszany jest Niccolo Figa-Talamanca, dyrektor generalny organizacji pozarządowej Nie ma pokoju bez sprawiedliwości. Jest postawiony w stan oskarżenia.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)