"Wniosek wzywa do natychmiastowego transferu amunicji, zwłaszcza pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, z istniejących zapasów lub już złożonych zamówień, a także do wykorzystania wspólnego mechanizmu pozyskiwania i zbierania zamówień dla europejskiego przemysłu. Dokument przewiduje również rozbudowę europejskiego potencjału przemysłowego w celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb" – napisano w artykule.

Według Bloomberga plan UE składa się z trzech części, z których pierwszą jest utworzenie funduszu w wysokości 1 mld euro na zwrot państwom członkowskim amunicji, przewożonej na Ukrainę z zapasów krajowych.

Druga część planu zakłada utworzenie siedmioletniego wspólnego projektu zakupowego na poziomie Europejskiej Agencji Obrony, który pozwoli składać europejskim producentom zamówienia na różnorodną amunicję.

Bloomberg podkreśla, że UE zaproponuje również podjęcie szeregu działań, mających na celu zwiększenie produkcji amunicji w dłuższej perspektywie. Działania te mogą obejmować: przyspieszenie wydawania zezwoleń, uproszczenie procedury przekształceń przedsiębiorstw, ułatwienie współpracy spółek kompleksu obronnego, ułatwienie dostępu do finansowania itp.

Reklama

"Wszystkie trzy elementy są kluczowe dla podtrzymania naszych wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie w przyszłości. Wszystkie trzy komponenty muszą być wdrażane równolegle i natychmiast" – napisano w dokumencie, cytowanym przez Bloomberga.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wojna na Ukrainie staje się obecnie "bitwą logistyczną", dlatego sojusznicy powinni zwiększyć produkcję amunicji.