Szef MSWiA decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją ogłosił na konferencji w siedzibie resortu. Podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent.

Dodał, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. "Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów" - wyjaśnił.

Reklama

"Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona o północy" - poinformował minister. Dodał, że zgodnie z procedurą zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, ale jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.

"Będzie ona realizowana w sposób jak najmniej uciążliwy dla naszych obywateli i dla obywateli Unii Europejskiej. Będzie to kontrola na wjazd do Polski" - przekazał.

Kamiński zaznaczył, że poinformowane zostało o tym MSW Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisja Europejska zgodnie z kodeksem Schengen.

Czechy mogą wprowadzić tymczasową kontrolę na granicy ze Słowacją

Najprawdopodobniej dziś, być może w najbliższych godzinach, również władze czeskie podejmą decyzję o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Poinformował, że w poniedziałek po południu odbył rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych Czech, Vitem Rakusanem. "Zadeklarował, że najprawdopodobniej dziś, być może w najbliższych godzinach, również władze czeskie podejmą analogiczne decyzje, o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Nasze działania muszą być skuteczne i szlak bałkański, którego jedna z odnóg wiedzie przez Polskę, w kierunku Europy Zachodniej, zostanie skutecznie zablokowana" - zaznaczył.

Ocenił, że Polska musiała podjąć takie działania, bo jest "państwem odpowiedzialnym". "Jeżeli chodzi o naszą granicę wschodnią, te działania na granicy z Białorusią podejmujemy w sposób bardzo skuteczny. To jest też również granica zewnętrzna UE. Oczekujemy, że ten problem, problem szlaku bałkańskiego, który jest problemem całego regionu, całej Unii Europejskiej, będzie kompleksowo rozwiązany i do naszych działań będą włączały się inne państwa" - mówił Kamiński.

Autorki: Agnieszka Ziemska, Katarzyna Krzykowska, Luiza Łuniewska