Na konferencji prasowej Macron określił takie doniesienia jako "pogłoski" i "niedorzeczność". Zaznaczył, że dwukrotnie został wybrany w wyborach prezydenckich, w tym w 2022 roku, na pięcioletnią kadencję.

Macron: Wyniki wyborów do PE są faktem, którego nie można ignorować

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w środę na konferencji prasowej, że wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego są faktem politycznym, którego "nie można ignorować"; zwrócił uwagę na niemal 40 proc. głosów uzyskanych we Francji przez skrajną prawicę.

Reklama

Tłumacząc swą decyzję o rozwiązaniu parlamentu, Macron przypomniał także, że obóz prezydencki nie mógł "zbudować trwałej koalicji" w niższej izbie parlamentu, Zgromadzeniu Narodowym.

Macron wzywa do jednoczenia sił umiarkowanych przeciw skrajnej lewicy i prawicy

Prezydent Francji wezwał w środę do połączenia sił umiarkowanych z różnych stron sceny politycznej w obliczu ofensywy skrajnej lewicy i skrajnej prawicy. Skrytykował "nienaturalne" sojusze powstające z lewej i prawej strony sceny politycznej, które "nie są większością" pozwalającą rządzić.

Macron prezentował swój obóz polityczny jako trzecią drogę pomiędzy sojuszami na lewicy i prawicy; przekonywał, że "blok centrowy - postępowy i republikański" ma jasną wizję kraju i Europy.

"Jesteśmy gotowi włączyć idee socjaldemokratów", przedstawicieli "prawicy gaullistowskiej" i ekologów" - zadeklarował prezydent, apelując do sił politycznych, które nie podzielają "gorączki ekstremistycznej".

Prezydent Francji: Zjednoczenie Narodowe zawsze było dwuznaczne ws. Rosji

Emmanuel Macron powiedział w środę na konferencji prasowej, że skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe "zawsze było dwuznaczne, jeśli chodzi o Rosję" i jest to "problem dla Europy i dla Francji".

Komentując koncepcje polityczne swoich rywali na konferencji prasowej poświęconej przedterminowym wyborom parlamentarnym, Macron przyznał, że "Zjednoczenie Narodowe nie ma takiej samej polityki wobec Ukrainy" jak obóz rządzący i "zawsze było dwuznaczne, jeśli chodzi o Rosję". Dodał następnie: "To jest problem dla Europy i dla Francji".

awl/ ap/ szm/