Rene Aust (AfD) liderem nowej frakcji w PE?

Według informacji dziennikarzy „Die Welt” w skład nowej grupy parlamentarnej ma wejść 28 europosłów z dziewięciu krajów. Połowa z nich ma pochodzić z AfD, a liderem frakcji ma zostać jej deputowany do PE Rene Aust.

Eurosceptycy od Hiszpanii po Litwę + Konfederacja

Reklama

Alternatywa dla Niemiec zaproponowała nazwę „Europa Suwerennych Narodów" (ESN)” – podał „Die Welt”. Dziennik poinformował, że AfD zaprosiła do współpracy inne eurosceptyczne partie : Reconquete z Francji, Konfederację z Polski, Odrodzenie z Bułgarii, Se Acabó La Fiesta z Hiszpanii, Wolność i Demokracja Bezpośrednia z Czech, Hnutie Republika ze Słowacji, Ruch Nasza Ojczyzna z Węgier oraz Związek Narodu i Sprawiedliwości z Litwy.

„Die Welt” zaznacza, że wprawdzie grupa nie została jeszcze ukonstytuowana, ale przeprowadzono „udane negocjacje dotyczące dalszej współpracy”. Dziennik donosi, że powstanie nowej frakcji w PE ma zostać oficjalnie ogłoszone w środę wieczorem.

Grzegorz Braun persona non grata

„Die Welt” zwraca uwagę, że do utworzenia grupy Europa Suwerennych Narodów AfD zaprosiła trzech z sześciu europosłów polskiej Konfederacji i jednego z dwóch eurodeputowanych słowackiej Hnutie Republika. „AfD postawiła warunek, że nie będzie współpracować z polskim posłem Grzegorzem Braunem i słowackim posłem Milanem Mazurkiem” – czytamy w dzienniku. Powodem są ich wypowiedzi na temat Holokaustu.