Trump obiecał dzień wcześniej uporządkowane, płynne przekazanie władzy Bidenowi.

Prezydent elekt USA Joe Biden koncentruje się na przygotowaniach do objęcia urzędu, a Kongres, wiceprezydent Mike Pence i gabinet Donalda Trumpa mają "działać według własnego uznania" w kwestiach impeachmentu wobec obecnego prezydenta i 25. poprawki do konstytucji – powiedział rzecznik Bidena.

Rzecznik Andrew Bates wydał oświadczenie w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera w sprawie wezwań do odwołania Trumpa z urzędu po środowym ataku jego zwolenników na Kapitol.

"Prezydent elekt Biden i wiceprezydent elekt (Kamala) Harris koncentrują się na swoich obowiązkach, przygotowując się do objęcia urzędu 20 stycznia, i pozostawią to wiceprezydentowi Pence'owi, gabinetowi i Kongresowi, aby działali według własnego uznania" - przekazał Bates.

Reklama

Tymczasem republikański senator Ben Sasse powiedział w piątek, że będzie otwarty na rozważenie artykułów impeachmentu Republikanina Donalda Trumpa po tym, jak prezydent zachęcał w środę swoich zwolenników do marszu na Kapitol, w wyniku czego doszło do zamieszek, w których zginęło pięć osób.

Sasse powiedział, że jeśli Senat się zbierze i przeprowadzi proces, na pewno rozważy "wszelkie artykuły" dotyczące impeachmentu. "Ponieważ, jak powiedziałem, uważam, że prezydent zlekceważył swoją przysięgę" - argumentował senator w wywiadzie dla CBS News.

Powołując się m.in. na konstytucję, Demokraci wzywają obecnie do usunięcia Trumpa ze stanowiska, albo przy udziale rządu w procedurze przewidzianej w 25. poprawce albo przez postawienie i przegłosowanie w obu izbach Kongresu artykułów impeachmentu wobec szefa państwa.