"Nasze modele wskazują, że jeśli nie będziemy szczepić ludzi, to sięgniemy kilkuset tysięcy przypadków dziennie, podobnie do wzrostów jakie notowaliśmy w styczniu" - ostrzegała dr Rochelle Walensky, dyrektor CDC.

Jak wynika z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa średnia tygodniowa nowych infekcji SARS-CoV-2 już teraz utrzymuje się powyżej 100 tys. przypadków dziennie.

Reklama

Według CDC obecnie w Stanach Zjednoczonych co najmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 70,6 proc. mieszkańców, a 60,9 proc. jest w pełni zaszczepione. W tym niemal 330 mln państwie miliony osób pozostają wciąż niezaszczepione. Najmniej szczepień przeprowadzono m. in. w stanach Floryda i Teksas.

Walensky informuje, że ponad 44 tys. Amerykanów jest obecnie hospitalizowanych z powodu infekcji koronawirusowej, co stanowi 30-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem i czterokrotność czerwcowego bilansu zakażeń Covid-19.

Sytuację obrazuje także inna statystyka CDC, która wskazała, że za 41 proc. wszystkich nowych hospitalizacji w kraju odpowiadają południowe stany: Floryda, Georgia, Alabama, Missisipi, Karolina Północna i Południowa, Tennessee oraz Kentucky.

Główny doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci ostrzegał, by przygotować się na pogorszenie sytuacji, tłumacząc że około 100 mln uprawionych do szczepień nie przyjęło żadnej dawki preparatu przeciw Covid-19. (PAP)