Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,51 proc. i wyniósł 32.036,90 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,99 proc. i wyniósł 3.998,95 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,36 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.059,61 pkt.

"W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki" - napisano w komentarzu analityków XTB.

Reklama

Wydarzeniem czwartku była pierwsza od jedenastu lat podwyżka stóp procentowych, którą ogłosił Europejski Bank Centralny.

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 50 pb. do odpowiednio do 0,50 proc., 0,75 proc. i 0,00 proc.

Bank zapowiedział, że na kolejnych posiedzeniach Rady Prezesów stosowna będzie dalsza normalizacja stóp procentowych. Dzisiejsze przyspieszenie odejścia od ujemnych stóp procentowych pozwala Radzie Prezesów przejść do podejmowania decyzji w sprawie stóp procentowych na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie. Dalsze kształtowanie stóp procentowych przez Radę Prezesów nadal będzie zależeć od danych i pomoże jej spełnić cel inflacyjny wynoszący 2 proc. w średnim okresie.

EBC ustanowił ponadto nowy instrument ochrony transmisji polityki pieniężnej (Transmission Protection Instrument, TPI).

Oprócz decyzji EBC na rynek napłynęły też najnowsze dane makroekonomiczne.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 251 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 240 tys. wobec 244 tys. poprzednio.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,384 mln w tygodniu, który skończył 9 lipca. Analitycy oczekiwali 1,34 mln wobec notowanych poprzednio 1,333 mln, po korekcie z 1,331 mln.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w lipcu spadł o 0,8 proc. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,4 proc. Miesiąc wcześniej indeks spadł o 0,6 proc. mdm, po korekcie z -0,4 proc.

W USA trwa sezon publikacji raportów finansowych za drugi kwartał.

Tesla szła w górę o 2 proc. Skorygowany zysk Tesli na akcję w drugim kwartale wyniósł 2,27 USD, wobec prognoz analityków na poziomie 1,81 USD.

Akcje American Airlines spadły o 3 proc. przed sesją, mimo że zysk na akcję w drugim kwartale wyniósł 76 centów, a analitycy oczekiwali 76 centów za akcję.

AT&T stracił 2,5 proc., mimo że zysk na akcję i przychody w II kw. były wyższe od oczekiwań.

Około 10 proc. spółek z indeksu S&P 500 opublikowało dotychczas raport o zyskach. Według FactSet z tych firm prawie 69 proc. przekroczyło oczekiwania analityków odnośnie EPS.

pr/