Kabajewa to była gimnastyczka i deputowana do Dumy Państwowej, a obecnie szefowa największego rosyjskiego holdingu mediowego, Narodowej Grupy Medialnej.

W komunikacie resortu finansów USA podano, że kobieta "ma bliskie relacje z Putinem". Już wcześniej została objęta sankcjami UE i Wielkiej Brytanii. Według "Wall Street Journal", już w kwietniu Kabajewa miała trafić na listę USA, lecz wówczas uznano, że ruch ten utrudniłby wysiłki na rzecz negocjacji pokojowych na Ukrainie.

Oprócz skazanej za doping byłej mistrzyni olimpijskiej, sankcjami objęto również syna oligarchy Andrieja Guriewa oraz należący do niego jacht wart 120 mln dolarów, a także oligarchę działającego w przemyśle stalowym Wiktora Rasznikowa wraz z jego firmą MMK oraz dwoma zarejestrowanymi w Turcji filiami.

Dodatkowo na listę sankcji wpisano państwową instytucję finansową PPIT za próbę ominięcia sankcji nałożonych na Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich poprzez wytransferowanie z funduszu zablokowanych środków.

Reklama

"Podczas gdy niewinni ludzie cierpią z powodu nielegalnej agresji Rosji, sojusznicy Putina wzbogacili się i finansowali swój luksusowy styl życia. Departament Skarbu użyje wszelkich narzędzi, by zapewnić, że rosyjskie elity i pomocnicy Kremla zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za ich współudział w wojnie, która kosztowała życie niezliczonych osób" - oznajmiła szefowa resortu Janet Yellen.

Dodatkowo Departament Stanu USA ogłosił własne sankcje przeciwko trzem kolejnym oligarchom, członkom marionetkowych władz w okupowanym obwodzie chersońskim oraz 24 podmiotom związanym z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym i technologicznym. Ponadto resort nałożył restrykcje wizowe na 893 rosyjskich oficjeli i wojskowych oraz 31 przedstawicieli obcych władz, którzy wspierali rosyjską aneksję Krymu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)