Jak podaje stacja, każdy samochód wjeżdżający na lotnisko w Buffalo jest kontrolowany przez policyjne psy wyszkolone w znajdowaniu materiałów wybuchowych, zaś pasażerowie są poddawani dodatkowym inspekcjom.

"Zachowujemy skrajną ostrożność, ale lotnisko działa" - powiedziała telewizji Kelly Khatib, rzeczniczka lokalnej agencji ds. transportu, Niagara Frontier Transportation Authority.

Reklama

Jak poinformował na Facebooku deputowany parlamentu stanu Nowy Jork Michael Novakhov, wszystkie urzędy władz lokalnych w okolicy Buffalo i granicy zostały "zamknięte i ewakuowane".

Dodatkowe środki ostrożności podjęto po środowym wybuchu samochodu na moście Rainbow Bridge nad rzeką Niagara. Jak powiedział lokalnemu oddziałowi telewizji NBC świadek wydarzenia, samochód zbliżając się do granicy ze strony amerykańskiej z pełną szybkością, uderzył w płot przy przejściu granicznym, podskoczył do góry i eksplodował. Według cytowanych przez Fox News źródeł w policji pojazd był wypełniony środkami wybuchowymi. Zginęły dwie osoby, ranny został funkcjonariusz służb granicznych, ale wybuch nie spowodował większych strat materialnych.

Biały Dom przekazał, że o wybuchu został poinformowany prezydent; on i jego zespół monitorują sytuację.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Mosty łączące Kanadę z USA zostały zamknięte

Mosty łączące Kanadę z USA zostały zamknięte w środę po eksplozji samochodu po amerykańskiej stronie Rainbow Bridge. Premier Kanady Justin Trudeau rozmawiał na ten temat z wywiadem i doradcami.

„To jest bardzo poważna sytuacja” - powiedział Trudeau w Izbie Gmin w środę po południu. „Jesteśmy w kontakcie z administracją amerykańską. Minister bezpieczeństwa publicznego, RCMP (policja federalna – PAP) i CBSA (służby graniczne – PAP) są w pełni włączone i dostarczają niezbędnego wsparcia” - podało biuro premiera w komunikacie cytowanym w kanadyjskich mediach.

Agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w Kanadzie przyjmują obecnie, że incydent na Rainbow Bridge jest związany z działaniem terrorystycznym; trwa spotkanie w tej sprawie oraz ustalanie, czy to pojedynczy incydent – podała telewizja CTV News.

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul napisała na platformie X (d. Twitter), że policja stanu Nowy Jork współpracuje w tej sprawie z jednostką ds. terroryzmu FBI.

Mosty Peace, Rainbow, Queenston/Lewiston oraz Whirlpool, które są przejściami granicznymi między Kanadą a USA w pobliżu wodospadu Niagara, zostały zamknięte wczesnym popołudniem (czasu miejscowego) w środę.

Z Toronto Anna Lach (PAP)