Rosja też będzie musiała pójść na ustępstwa? Trump potwierdza, ale nie wskazuje konkretów

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
27 lutego 2025, 10:42
Donald Trump i Władimir Putin
Rosja też będzie musiała pójść na ustępstwa? Trump potwierdza, ale nie wskazuje konkretów/Shutterstock
Ukraina może zapomnieć o NATO - powiedział prezydent USA. Donald Trump dodał jednak, że Rosja też będzie musiała pójść na ustępstwa. Ocenił, że to Europa powinna wysłać siły pokojowe do Ukrainy i dać jej gwarancje bezpieczeństwa, obiecał jednak wsparcie USA w tej sprawie.

Ustępstwa Rosji

Na pytanie, czy prezydent Rosji Władimir Putin będzie musiał pójść na ustępstwa, Trump odpowiedział twierdząco, jednak odmówił ich wymienienia. Dodał jedynie, że "o (wejściu Ukrainy do - PAP) NATO możecie zapomnieć. Myślę, że to był prawdopodobnie powód, dla którego to wszystko (wojna - PAP) się zaczęło".

Gwarancje bezpieczeństwa

Pytany o to, jakie gwarancje bezpieczeństwa USA są w stanie zaoferować, prezydent USA ocenił, że nie będzie to "zbyt wiele", bo to Europa powinna się tym zająć.

"Europa jest sąsiadem, ale my będziemy zapewniać, by wszystko dobrze szło" - powiedział Trump, popierając przy tym pomysł wysłania przez Wielką Brytanię i Francję "tak zwanych sił pokojowych". Dodał, że USA wsparłyby Europę w tej sprawie, lecz odmówił sprecyzowania, w jaki sposób.

Umowa o surowcach zagwarantuje bezpieczeństwo?

Ocenił jednocześnie, że sama umowa o surowcach miałaby zagwarantować Ukrainie bezpieczeństwo.

"Będziemy tam pracować. Będziemy na tej ziemi. (...) to jest po prostu automatyczne zabezpieczenie, ponieważ nikt nie będzie z nami pogrywać, kiedy tam będziemy. Więc będziemy tam w ten sposób. Ale Europa będzie to bardzo uważnie obserwować" - zapewnił Trump. (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj