Według informacji przekazanych przez rzecznika mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej, od poniedziałku strażacy prowadzą kontrolę w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy. "Trwają testy m.in. systemów wentylacji i wykrywania pożaru" - podkreślił Kierzkowski.

Zaznaczył, że w piątek zostanie wydana decyzja dotycząca bezpieczeństwa przeciwpożarowego w tunelu.

Reklama

Z kolei rzecznik warszawskiego GDDKiA Małgorzata Tarnowska przekazała PAP, że pozytywną opinię dotyczącą tunelu wydał już sanepid. "Kontrolujący nie wnieśli uwag do dokumentacji ani do zrealizowanych robót" - powiedziała Tarnowska.

"W toku jest kontrola straży pożarnej. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o przeprowadzenie kontroli przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie" - dodała.

Jak wcześniej informowała Tarnowska, ostatnim etapem procesu odbiorowego jest kontrola wojewody mazowieckiego. "Po sprawdzeniu dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa oraz otrzymaniu opinii urzędnika bezpieczeństwa wyda zgodę na otwarcie tunelu. Ta decyzja da nam zielone światło na dopuszczenie do ruchu S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów wraz z tunelem" - podała rzeczniczka warszawskiego GDDKiA dodając, że według założeń stanie się to jesienią tego roku.

Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z nowym mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.