W niedzielę 12 marca wszedł w życie nowy rozkład kolejowy. Na tory wyjechały też dodatkowe linie SKM S4 i S40.

Od poniedziałku pasażerowie podróżujący koleją borykają się z olbrzymimi utrudnieniami. W poniedziałek powodem był pociąg SKM, który wjechał na niewłaściwy tor. Opóźnienia wszystkich przewoźników przekraczały 100 minut. We wtorek, jak poinformowała SKM, opóźnienia sięgają godziny. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

Reklama

Opóźnienia pociągów Kolei Mazowieckich

Opóźnienia dotyczą też pociągów Kolei Mazowieckich. "W poniedziałek, 13 marca, opóźnione były 94 pociągi KM, które planowo przejeżdżają przez stację Warszawa Zachodnia. Dzisiaj, 14 marca, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Opóźnienia pociągów wynoszą nawet 100 minut" - poinformowały Koleje Mazowieckie.

W związku z utrudnieniami, przewoźnik wysłał pismo do zarządcy infrastruktury "w celu podjęcia pilnych i zdecydowanych działań, które pozwolą Spółce KM realizować usługi przewozowe, a podróżnym zagwarantują podróż punktualnie i jak najlepszej jakości". "Oczekujemy na jednoznaczne stanowisko PKP PLK S.A." - dodała KM.

"Jako przedstawiciel Spółki KM, gwarantuję, że na bieżąco monitorujemy sytuację, która wywołała daleko idące perturbacje w realizacji rozkładu jazdy na praktycznie wszystkich liniach kolejowych w obrębie województwa mazowieckiego" - przekazał członek zarządu KM Dariusz Grajda.

Modernizacja dworca Zachodniego

PKP PLK tłumaczy, że modernizacja stacji Warszawa Zachodnia wpływa na ruch pociągów w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego. "Dla zapewnienia sprawnych połączeń w trakcie realizowanej inwestycji, PLK SA wspólnie z przewoźnikami ustalają zmiany w rozkładzie" - dodaje.

"W związku z występowaniem opóźnień pociągów wokół Warszawskiego Węzła Kolejowego oraz na dojazdach do Warszawy, skutkujących opóźnieniami pociągów na stacji Warszawa Zachodnia powołano zespół składający się z przedstawicieli PLK SA i przewoźników. Wspólnie ustalone zostaną tymczasowe zmiany w rozkładzie, które zapewnią sprawniejsze połączenia na Warszawskim Węźle Kolejowym" - poinformowała Magdalena Janus z zespołu prasowego.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk