Skytrax jest brytyjską firmą konsultingową badająca pasażerskie linie lotnicze na całym świecie. Po raz pierwszy World Airline Awards przyznano na podstawie wyników badań satysfakcji klientów przewoźników lotniczych w 1999 roku.

Najlepsze linie lotnicze: Pasażerowie głosują

Ranking Skytrax jest bardzo demokratyczny: tu każda nawet najmniejsza linia lotnicza na świecie może zostać nominowana, a zadecydują o tym osoby, które skorzystały z jej usług i wzięły udział w specjalnej internetowej ankiecie. Za udział w niej organizator nie przewidział żadnego wynagrodzenia dla głosujących, a nagrodzone linie lotnicze nie wnoszą opłat za udział w ceremonii wręczenia nagród ani za wykorzystanie logo samej nagrody.

Reklama

„Chociaż niektóre nagradzane linie lotnicze mogą nie być ulubieńcami wszystkich, przypominamy naszym czytelnikom, że na nagradzane linie lotnicze głosują klienci. Kluczową dyrektywą badania jest umożliwienie klientom dokonywania własnych, osobistych wyborów linii lotniczych, które uważają za najlepsze, wyróżniając markę nagrodę Passenger's Choice Awards,” czytamy na stronie Skytrax.

Singapore Airlines (SIA). To najlepsza linia lotnicza na świecie

W tym roku nagrodę dla najlepszej linii lotniczej na świecie wręczono podczas Paris Air Show. Otrzymał ją po raz 5. singapurski przewoźnik Singapore Airlines (SIA).

Singapore Airlines osiągnęły doskonałe wyniki w wielu kategoriach, a najważniejsze było uznanie ich kabin pierwszej klasy za najlepsze w swojej kategorii na świecie” — powiedział Edward Plaisted, dyrektor generalny Skytrax. Goh Choon Phong, dyrektor generalny Singapore Airlines, odbierając nagrodę dodał, że zwycięstwo było zasługą nieustającej pracy jego zespołu, który z pełnym zaangażowaniem przygotowywał się na ożywienie w transporcie lotniczym. "To pozwoliło nam wyjść z pandemii silniejszymi i sprawniejszymi”.

Obecnie Singapore Airlines dysponuje flotą ponad 180 samolotów docierającą do ponad 110 miejsc docelowych na całym świecie.

Najlepsze linie lotnicze na świecie. Na którym miejscu jest LOT?

Linie lotnicze Qatar Airways, siedmiokrotny zdobywca tytułu Linii Lotniczej Roku, uplasowały się w tym roku na 2. miejscu. Przewoźnik ten dysponuje flotą ponad 200 samolotów, co pozwala na obsługę ponad 150 kluczowych destynacji biznesowych i wypoczynkowych na całym świecie.

Na trzecim miejscu znalazła się największa linia lotnicza w Japonii: ANA All Nippon Airways. Ta jedna z najważniejszych linii lotniczych w Azji obsługuje 82 trasy międzynarodowe i 118 tras krajowych.

Czwarte miejsce zajęły linie Emirates, których macierzystym portem jest hub przesiadkowy w Dubaju. Obecnie Emirates dysponują 262 samolotami, a linia lotnicza obsługuje 152 destynacje. Przed pandemią, w 2020 roku linie Emirates przewiozły rekordową liczbę 15,8 miliona pasażerów.

Na piątym miejscu znalazły się Japan Airlines, który obsługuje cztery główne huby lotnicze w kraju: w Tokio, w Osace, w Nagoi i na Okinawie. Z Japan Airlines dolecimy do 95 miejsc na świecie, w tym do Helsinek, Frankfurtu nad Menem, Paryża i Londynu oraz na Zachodnie Wybrzeże USA.

Polski przewoźnik PLL Lot znalazł się na 86. miejscu wśród 325 badanych linii lotniczych na całym świecie.

Dodatkowe kategorie

Badanie Skytrax obejmowało również dodatkowe udogodnienia oferowane przez linie lotnicze. I tak Quatar Airways zwyciężył w klasie biznes, zdobywając nagrody dla linii lotniczej oferującej najlepszą na świecie klasę biznes, najlepsze na świecie miejsca w klasie biznes, najlepszą na świecie poczekalnię dla klasy biznes (poczekalnia Al Mourjan na międzynarodowym lotnisku Hamad), najlepszą na świecie poczekalnię dla klasy biznes oraz najlepszej linii lotniczej na Bliskim Wschodzie.

Japoński przewoźnik ANA „sprzątnął” nagrodę za najwyższe standardy higieny: ANA po raz trzeci z rzędu została uznana za najczystszą linię lotniczą na świecie, a także zdobyła nagrodę za najlepsze usługi lotniskowe na świecie.

Linie Kuwait Airways, dzięki niedawno uruchomionej bezpłatnej usłudze zapewnienia samochodu z kierowcą dla pasażerów pierwszej i klasy biznes, zostały uznane za najbardziej udoskonaloną linię lotniczą na świecie, a AirAsia po raz kolejny od 2010 roku została uznana za najlepszą niskokosztową linię lotniczą na świecie.

Air Canada triumfowały w nowej kategorii najbardziej przyjaznych rodzinom linii lotniczych na świecie, która obejmuje takie kwestie, jak zasady dotyczące miejsc dla rodzin, pierwszeństwo wejścia na pokład i udogodnienia dla dzieci.

Personel pokładowy Garuda Indonesia został uznany za najlepszy na świecie, Cathay Pacific wygrał nagrodę za najlepszą na świecie rozrywkę pokładową, a Bangkok Airways po raz kolejny zostało najlepszymi regionalnymi liniami lotniczymi na świecie.

Najlepsze linie lotnicze w Europie Wschodniej

W tej kategorii wygrały łotewskie linie lotnicze airBaltic. Na drugim miejscu znalazły się Polskie Linie Lotnicze LOT. Trzecie miejsce zajął węgierski Wizz Air. Kolejne miejsce zajęły: serbska Air Serbia, CSA Czech Airlines z Czech, chorwacka Croatia Airlines, rumuńskie Tarom, ukraińskie Ukraine Int'l Airlines, bułgarskie Bulgaria Air. Stawkę zamyka gruzińska Georgian Airways.

źródło: https://www.worldairlineawards.com/award-winners-for-2023/