O podpisaniu umowy prezydent powiadomił podczas spotkania z szefami rosyjskiego MSZ i resortu obrony, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu.

Obie strony konfliktu syryjskiego zobowiązały się również do "rozpoczęcia negocjacji pokojowych".

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zawieszenie broni w całej Syrii ma zacząć obowiązywać od czwartku od godz. 21 GMT (godz. 22 w Polsce). Dodał, że rozejm nie obejmuje grup określanych przez ONZ jako organizacje terrorystyczne.

Turecki minister spraw zagranicznych podkreślił, że Rosja i Turcja będą gwarantami przestrzegania rozejmu. Jego zdaniem to bardzo ważne, że gotowość taką deklarują państwa mające wpływ na strony konfliktu syryjskiego.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w czwartek o planach zmniejszenia rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii, gdzie Rosja wspiera militarnie i politycznie reżim prezydenta Baszara el-Asada.

"Zgadzam się na propozycję ministerstwa obrony, by zredukować naszą obecność wojskową w Syrii" - powiedział Putin podczas transmitowanego w telewizji spotkania z ministrami spraw zagranicznych i obrony, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu.

"Absolutnie będziemy kontynuować walkę z międzynarodowym terroryzmem" - zaznaczył jednocześnie.

Wcześniej Putin poinformował o podpisaniu porozumienia w sprawie rozejmu w całej Syrii między siłami reżimu Asada a oddziałami zbrojnej opozycji. Turcja i Rosja będą gwarantami jego przestrzegania.

>>> Czytaj też: Do Europy weszli ludzie, którzy powinni siedzieć w więzieniach [WYWIAD Z SYRYJCZYKIEM]