Kurs akcji Almy spadał przed południem we wtorek o ponad 40 proc.

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, VIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych wydał postanowienie o umorzeniu postępowania sanacyjnego Alma Market, podała spółka. Spółka podjęła decyzję o sporządzeniu wniosku o upadłość obejmującej likwidację majątku, podano w odrębnym komunikacie.

Postanowienie o umorzeniu postępowania sanacyjnego nie jest prawomocne.  

"W związku z wydanym nieprawomocnym postanowieniem o umorzeniu postępowania sanacyjnego (…) spółka podjęła decyzję o sporządzeniu wniosku o upadłość spółki obejmującej likwidację majątku" – czytamy w drugim komunikacie.

Pod koniec stycznia zarządca masy sanacyjnej w postępowaniu sanacyjnym Alma Market złożył w sądzie wniosek o umorzenie tego postępowania.

W połowie grudnia ub.r. Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, VIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych wydał postanowienie o otwarciu postępowania sanacyjnego Alma Market w restrukturyzacji.

Jeszcze w poniedziałek akcje ALmy na GPW rosły o 35,9 proc. Spółka podała w czwartek, że 40,9 proc. jej akcji jest w posiadaniu Tomasz Żarneckiego, przedsiębiorcy z Nowego Targu. Inwestorzy mieli nadzieję, że spółkę uda się uratować.

Tomasz Żarnecki zwiększył zaangażowanie w Alma Market w restrukturyzacji do poziomu 49,72% kapitału zakładowego, odpowiadających 40,86% całkowitej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki, podała Alma. "Zwiększenie mojego udziału w kapitale zakładowym oraz ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki nastąpiło w wyniku objęcia i opłacenia 5 500 000 akcji zwykłych na okaziciela serii H" - czytamy w zawiadomieniu przesłanym spółce przez Tomasza Żarneckiego.  Jednocześnie Żarnecki dodał, że wcześniej nie posiadał żadnych akcji spółki. 

Na początku stycznia akcjonariusze Alma Market zdecydowali o emisji nie więcej niż 5,5 mln akcji serii H do Tomasza Żarneckiego za 1 zł sztuka.

Grupa kapitałowa Alma Market prowadzi działalność w następujących obszarach: sprzedaż detaliczna artykułów żywnościowych, sprzedaż detaliczna odzieży i obuwia, sprzedaż hurtowa granulatów tworzyw sztucznych, folii, oraz pozostałych artykułów chemicznych w tym wyrobów z tworzyw sztucznych i chemikaliów, działalność w branży nieruchomości w zakresie obsługi nieruchomości i ich wynajmu, a także realizacji projektów deweloperskich. Spółka jest notowana na GPW od 1994 r.

>>> Czytaj też: Wojna dyskontów trwa. Lidl rzuca wyzwanie Biedronce