Podczas ceremonii odsłonięcia dwóch monumentów w nowej siedzibie NATO w Brukseli, upamiętniających mur berliński i zburzone w zamachu terrorystycznym wieże WTC, Trump podkreślił, że po 11 września Sojusz odpowiedział szybko i zdecydowanie.

Nawiązał do zamachu w Manchesterze, który określił jako „wściekły atak na naszą cywilizację”. „Musimy być twardzi, musimy być silni i musimy być czujni. NATO przyszłości musi się skupiać na terroryzmie i imigracji, jak i na zagrożeniach z Rosji i na wschodnich i południowych granicach NATO” – powiedział.

Trump podkreślił, wskazując na problemy bezpieczeństwa, że wszystkie kraje NATO muszą wywiązać się z zobowiązań. "Ale 23 z 28 krajów członkowskich ciągle nie płaci tego, co powinny, na obronę. To nie jest uczciwe wobec ludzi i podatników w Stanach Zjednoczonych” - dodał. Podkreślił, że ustalone 2 proc. PKB na obronność to zaledwie minimum, niewystarczające, by zniwelować różnicę między USA a ich sojusznikami.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg zaakcentował, że „w 1989 r. mur (berliński) runął dzięki pokojowym protestom, dzięki masowym ruchom takim jak +Solidarność+ i dzięki odwadze niezliczonych kobiet i mężczyzn w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że fragment muru symbolizuje podział Berlina, pokazuje też, że wytrwałość i odwaga pozwoliły obalić mur i podziały, które symbolizował. (PAP)

>>> Czytaj też: Rośnie napięcie na linii Ankara-Berlin. Merkel grozi wycofaniem żołnierzy z Turcji