"Wejście bloku w etap ruchu próbnego, który jest końcową fazą budowy, nastąpiło po wykonaniu zakończonych pozytywnymi wynikami testów regulacyjnych" - poinformował w środę PAP Dariusz Wójcik z PKE.

Blok o mocy 460 megawatów rozpoczął próbną pracę w nocy z wtorku na środę. Tzw. ruch próbny potrwa 720 godzin, czyli 30 dni. Po tym czasie budowany od ponad trzech lat blok wejdzie do normalnej eksploatacji. Tym samym faktycznie zakończy się realizacja jednej z największych w ostatnich latach inwestycji w polskiej energetyce.

"Zrealizowanie projektu da wchodzącemu w skład grupy energetycznej Tauron koncernowi możliwość produkcji czystej energii po konkurencyjnych kosztach" - ocenił Wójcik.

Prace przy budowie ruszyły w styczniu 2006 r. We wrześniu ubiegłego roku rozpalono palniki do prób technologicznych, a w lutym z bloku popłynął pierwszy prąd. Inwestycja była finansowana ze środków własnych PKE, pożyczek funduszy ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji.

Reklama

Nowy blok będzie spalał rocznie ok. 1,2 mln ton węgla. Będzie emitował jedną czwartą dwutlenku węgla mniej niż stare bloki. Mniejsza będzie także emisja dwutlenku siarki i tlenków azotu - zgodnie z normami UE będzie to poniżej 200 mg na metr sześc.

Blok w Łagiszy znalazł się na stworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) liście najnowocześniejszych nowych elektrowni na świecie, dających wysoką sprawność i niską emisję CO2.

Nowy blok jest największym na świecie blokiem energetycznym z tzw. kotłem przepływowym CFB na parametry nadkrytyczne, co oznacza, że został zbudowany zgodnie z najnowocześniejszymi dostępnymi technologiami.

Południowy Koncern Energetyczny, wchodzący w skład holdingu Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości polskim producentem energii; ma 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim.

Grupa Tauron planuje dalsze inwestycje w nowe moce wytwórcze, szacowane w sumie na kilkanaście mld zł. Nowe bloki na węgiel mają powstać m.in. w elektrowniach Jaworzno i Halemba, a blok parowo- gazowy w Stalowej Woli. W Elektrowni Blachownia ma powstać m.in. elektrownia poligeneracyjna, oparta na zgazowaniu węgla. (PAP)

mab/ pad/ jbr/