Narzekają też osoby działające w gastronomii czy w usługach związanych z zakwaterowaniem.

"W październiku oceny koniunktury w badanych grupach przedsiębiorstw usługowych są bardzo zróżnicowane. Najbardziej optymistyczne opinie, nieco lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem, choć gorsze od formułowanych w październiku trzech ostatnich lat, zgłaszają przedsiębiorcy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - napisał GUS w raporcie.

Oceny koniunktury w sekcji finansowej i ubezpieczeniowej wzrosły do 29 pkt. z 26 pkt we wrześniu, Poprawę koniunktury odnotowuje 36 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 7 proc.

Z raportu wynika, że poprawiła się także koniunktura w branży IT. "W październiku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 14 (we wrześniu plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 25 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 11 proc. (we wrześniu odpowiednio 21 proc. i 10 proc.)" - napisano.

Reklama

"Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (nieco lepiej niż we wrześniu br., choć gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat) oraz transport i gospodarka magazynowa (podobnie jak przed miesiącem, choć gorzej niż w październiku ostatnich sześciu lat)" - dodano.

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 6 (we wrześniu minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 15 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 21 proc. (we wrześniu odpowiednio 15 proc. i 22 proc.)" - napisano.

Z badania wynika, że największy spadek ocen w październiku w porównaniu z wrześniem nastąpił w sektorze usług gastronomicznych i związanych z zakwaterowaniem.

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 8 (we wrześniu plus 3). Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 21 proc. (we wrześniu odpowiednio 20 proc. i 17 proc.)" - dodano.