Oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki jest wyższe od odsetek podatkowych, które wynoszą 10 proc. w skali roku. Przykładowo MultiBank proponuje kredyt w granicach 3–50 tys. zł z 11,99-proc. odsetkami i prowizją od 1,5 proc.
Według ekspertów ocena zasadności zaciągania pożyczki na zapłatę podatku powinna opierać się przede wszystkim na kosztach, które trzeba ponieść w związku z pozyskaniem dodatkowych środków pieniężnych. Jeżeli oprocentowanie pożyczki jest wyższe od aktualnej wysokości odsetek podatkowych, taka oferta nie będzie atrakcyjna dla podatnika.
Dokonując kalkulacji, czy wziąć kredyt i zapłacić w terminie, czy do podatku dodać odsetki, należy również wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z zaciągnięciem pożyczki, czyli opłaty, prowizje bankowe.
Jednak nawet zapłata po terminie podatku z odsetkami nie rozwiązuje problemu. Podatnik może być ukarany grzywną. Niezapłacenie należnej fiskusowi kwoty może też spowodować wszczęcie postępowania egzekucyjnego, a w konsekwencji – konieczność zapłaty oprócz podatku również kosztów egzekucyjnych.
Reklama
ikona lupy />
Według ekspertów ocena zasadności zaciągania pożyczki na zapłatę podatku powinna opierać się przede wszystkim na kosztach, które trzeba ponieść w związku z pozyskaniem dodatkowych środków pieniężnych / DGP