Telekomunikacja Polska w III kwartale zwiększyła rezerwy do 2,2 mld zł. "Nie rozmawiamy z nimi" - powiedział w środę dziennikarzom Witucki pytany czy spółka prowadzi z Duńczykami negocjacje na temat ugody. "Nie zgadzamy się z wyrokiem. (...) Uruchomiliśmy operację kontestowania decyzji w Wiedniu" - dodał.

>>> Czytaj też: Sąd przyznał DPTG ok. 2,9 mld duńskich koron odszkodowania od TP SA

Zgodnie z decyzją Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu TP ma zapłacić DPTG 1,57 mld zł odszkodowania. Ponieważ TP odmówiła zapłaty odszkodowania, Duńczycy zdecydowali o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego w Polsce, tak szybko jak to możliwe. Egzekucja będzie prowadzona przez Sąd Rejonowy w Warszawie.

TPSA uzasadniała odmowę wypłaty odszkodowania tym, że wysokość zasądzonej kwoty wielokrotnie przewyższa rzeczywistą wartość przedmiotu sporu z DPTG i tym samym, podobnie jak wiele elementów uzasadnienia wyroku, narusza podstawowe zasady porządku prawnego w Polsce.

Reklama

TP i DPTG spierają się od 2001 roku o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP - przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon - połączenie światłowodowe. Według kontraktu, część zapłaty miała mieć formę części dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji. Strony nie zgadzają się co do kalkulacji tego przychodu.

W połowie 2008 roku sąd arbitrażowy postanowił rozdzielić roszczenie na dwa okresy i wydać w pierwszej kolejności rozstrzygnięcie, co do określenia praw DPTG dla okresu od lutego 1994 roku do czerwca 2004 roku. Główna kwota roszczenia DPTG za ten okres wynosi około 370 mln euro, a odsetki od tej kwoty wynoszą, według kalkulacji DPTG, około 300 mln euro.

Wcześniej łącznie DPTG domagało się za okres do 2007 roku 840 mln euro bez odsetek. TP kwestionuje zarówno podstawę powyższego powództwa, jak i kwotę roszczenia DPTG.