"Październikowe dane HSBC opracowane przez Markit dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazały, że warunki w sektorze poprawiły się w wyraźnym tempie. Główny Wskaźnik HSBC PMI™ Polskiego Sektora Przemysłowego, który jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych wzrósł do poziomu 55.6. Jest to najlepszy wynik od maja 2004 roku i trzeci najwyższy w historii badań. Każda wartość powyżej 50.0 oznacza poprawę warunków w sektorze" - głosi komunikat.

Markit podkreśla, że wyraźny wzrost liczby nowych zamówień w październiku wpłynął na dobre wyniki w sektorze. Najnowsze tempo tego wzrostu było najszybsze od prawie 4 lat. Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w szybszym tempie. "Jednak tempo spadku zaległości produkcyjnych było niewielkie. Firmy zwiększyły aktywność zakupową w najszybszym tempie od września 2007 roku, co przyczyniło się do zwiększenia presji na dostawców i znacznego wydłużenia czasu dostaw" - czytamy dalej w komunikacie. Analitycy zauważają, że wzrost liczby nowych zamówień w październiku doprowadził do dalszego szybszego wzrostu produkcji przemysłowej, która osiągnęła najwyższy poziom od 77 miesięcy. Najnowsze tempo tego wzrostu było czwartym najszybszym w historii badań.

Markit zwraca jednak uwagę, że październikowe dane zasygnalizowały dalsze wyraźne tempo inflacji cen wyrobów gotowych w polskim sektorze przemysłowym. Natomiast tempo inflacji kosztowej jest w zasadzie stabilnie od czerwca. Nieoficjalne dane z badań wskazują na bezpośredni związek wyższych ceny wyrobów gotowych ze wzrastającą presją na koszty.

„W październiku aktywność w polskim sektorze przemysłowym wzrosła dwunasty miesiąc z rzędu. Wielkość produkcji, liczba wszystkich nowych zamówień oraz zamówień eksportowych wzrosły w tempie szybszym niż we wrześniu. Pomimo, że w ostatnim okresie liczba wszystkich nowych zamówień i zamówień eksportowych była dość zmienna, przyczyniła się do imponujących wyników sektora przemysłowego. Jest to szczególnie zachęcające, ponieważ ożywienie w Polsce do tej pory było wspierane głównie przez popyt krajowy" – powiedział główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej Murat Ulgen, cytowany w komunikacie.

Reklama

Ulgen dodał, że ogólnie tempo produkcji w Polsce wydaje się być solidne, należy jednak uważnie obserwować presję kosztową możliwą w najbliższym czasie.