Według danych Distilled Spirits Council of the United States, cytowanej przez Polski Przemysł Spirytusowy, import polskiej wódki wzrósł w pierwszych trzech kwartałach 2012 roku o ponad 15 proc., dzięki czemu zajmujemy na rynku czwartą pozycję.

Od stycznia do września ubiegłego roku Stany Zjednoczone kupiły ponad 7,5 mln litrów polskiego trunku. Jednocześnie znacznie spada import wódki rosyjskiej, której w tym okresie kupiono aż o 4 mln litrów mniej niż polskiej.

Liderem rynku jest Szwecja, która sprzedała Amerykanom w pierwszych trzech kwartałach aż 27,6 mln litrów wódki. Ilość ta jednak spada – w analogicznym okresie 2011 roku była o 23,7 proc. większa.

„Rynek Stanów Zjednoczonych jest dla polskich producentów bardzo ważny, ze względu na jego potencjał oraz wysoką marżę. Rok 2012 może przynieść lekkie spowolnienie dynamiki wzrostu eksportu krajowych napojów spirytusowych, ale na rynku amerykańskim trend wzrostowy powinien się utrzymać. Dobre wyniki cieszą szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę niską rentowność krajowych producentów zmuszającą do ograniczania wydatków na promocję za granicą – mówi Leszek Wiwała, Prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Spośród wszystkich wyrobów alkoholowych nasza wódka ma na międzynarodowych rynkach najmocniejszą pozycję.”

Reklama

Jednak mimo wzrostu ilościowego eksportu polskiej wódki do USA, spada jego wartość. Według Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) dzieje się tak dlatego, że w kategorii Premium i Super Premium muszą one rywalizować z mającymi świetną pozycję na rynku markami szwedzkimi i francuskimi, które budują tam swoją renomę już od wielu lat.

Duży awans na rynku amerykańskim zalicza też wódka z Łotwy. Ilość eksportu tego trunku do USA wzrosła w porównaniu do trzech pierwszych kwartałów 2011 roku aż o 32,5 proc., a jego wartość prawie o 26 proc.

Jak podaje ZP PPS, największymi importerami polskich napojów spirytusowych są Stany Zjednoczone oraz Francja. Na świecie jesteśmy pod względem produkcji wódki zajmujemy czwarte miejsce za Rosją, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi. W ciągu roku produkujemy jej średnio 3,2 mln hektolitrów.

ikona lupy />
Import wódki w Stanach Zjednoczonych w dolarach / Forsal.pl
ikona lupy />
Butelki Żubrówki w zakładzie Polmos Białystok / Bloomberg / Bartek Sadowski