Inflacja konsumencka wyniosła 0,8 proc. w ujęciu rocznym w październiku bieżącego roku (wobec 1,0 proc. rok do roku w poprzednim miesiącu), wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2 proc.

Dwunastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się inflacji w zakresie 0,9-1,0 proc. rok do rok. Średnia prognoza wyniosła 0,97 proc.

Ministerstwo Gospodarki oczekiwało w październiku inflacji na poziomie 1,1 proc. w ujęciu rocznym.

Reklama

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [w ujęciu r/r] miał wzrost cen żywności (o 2,2 proc.), opłat związanych z mieszkaniem (o 1,8 proc.), podwyżki cen w zakresie rekreacji i kultury (o 4,1 proc.), a także wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,48 pkt proc., 0,45 pkt proc., 0,32 pkt proc. i 0,23 pkt proc." - głosi komunikat.

Obniżki opłat związanych z łącznością (o 7,2 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,8 proc.), a także w zakresie transportu (o 2,3 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,29 pkt proc., 0,23 pkt proc. i 0,22 pkt proc., podał dalej GUS.

>>> Czytaj też: EBC obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2013 r. wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5 proc.), podwyżki opłat związanych z łącznością (o 2,8 proc.) a także wzrost cen towarów i usług w zakresie mieszkania (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,15 pkt proc., 0,10 pkt proc. i 0,04 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,0 proc.), rekreacji i kultury (o 0,2 proc.) oraz żywności (o 0,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc. i po 0,02 pkt proc." - czytamy dalej.

W październiku br. ceny żywności obniżyły się o 0,1 proc. m/m wobec utrzymania się na niezmienionym poziomie przed miesiącem. Najbardziej potaniały owoce (o 5,0 proc.), cukier (o 1,2 proc.) i mięso (przeciętnie o 1,0 proc.), podał też GUS.

>>> Czytaj też: Boleśnie powolne ożywienie w Europie. Oto najnowsze dane o PKB krajów UE

"Tak jak zakładaliśmy, ceny paliw w minionym miesiącu obniżyły się o 1,7 proc. miesiąc do miesiąca, dzięki czemu możliwy był spadek inflacji. Niższe były też ceny żywności, co pozwoliło zaabsorbować spory wzrost cen odzieży i obuwia oraz cen łączności. Takie przetasowania oznaczają, iż jakkolwiek inflacja jest niższa, wzrosła inflacja bazowa, prawdopodobnie do 1,5 proc." - komentuje Przemysław Kwiecień, analityk X-Trade Brokers.

Zdaniem ekonomisty, inflacja powinna pozostać niska również w listopadzie i wynieść około 0,8-0,9 proc. "Później będzie jednak rosnąć, szczególnie w pierwszej połowie przyszłego roku, kiedy może osiągnąć poziom 2 proc. Rosnąć będzie też inflacja bazowa. Taka perspektywa oznacza, że RPP nie ma w chwili obecnej przestrzeni do skopiowania ruchu EBC, który niedawno obniżył stopy. Te jednak powinny pozostać niezmienione przez dłuższy okres. Dane są neutralne dla złotego" - mówi Kwiecień.

"Jeszcze pół rok temu, podobnie jak rynek, uważaliśmy, że inflacja szybciej dobije do celu inflacyjnego NBP. Dziś jednak perspektywy przyspieszenia inflacji pogarszają się. Obecnie zakładamy, że już w II połowie roku RPP zapoznana zostanie z projekcjami pokazującymi trwały wzrost inflacji powyżej celu, co będzie argumentem za podniesieniem stóp" - mówi Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers.

ikona lupy />
Zmiana cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2013 r. / Media
ikona lupy />
Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz kursów walut w 2013 roku / Media