PKB wyrównany sezonowo wzrósł w III kwartale w strefie euro o 0,1 proc. w ujęciu kwartał do kwartału, a w całej Unii Europejskiej zwiększył się o 0,2 proc. – podał Eurostat we wstępnym szacunku danych. Analitycy spodziewali się, że PKB strefy euro wzrośnie w ujęciu kwartalnym o 0,2 proc.

W porównaniu z poprzednim roku, gospodarka eurolandu skurczyła się o 0,4 proc., a w Unii wrosła o 0,1 proc. Rynek prognozował, że w ujęciu rocznym PKB strefy euro obniżył się o 0,3 proc.

“Obserwujemy boleśnie powolne ożywienie” – mówi Frederik Ducrozet, straszy ekonomista Credit Agricole CIB z Paryża. „Nie spodziewałbym się żadnej pozytywnej niespodzianki także w przyszłym roku. Dobrą wiadomością jest fakt, że gospodarka będzie się rozwijać, ale w zdecydowanie zbyt wolnym tempie, by znacząco zredukować bezrobocie” – dodaje analityk.

Rumunia europejskim tygrysem gospodarczym

Reklama

W ujęciu kwartalnym najmocniejszy wzrost PKB w III kwartale zanotowała Rumunia (1,6 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się Łotwa (1,2 proc.), a na trzecim ex aequo – Węgry i Wielka Brytania (po 0,8 proc.). Na drugim końcu zestawienia znalazł się Cypr, z kwartalnym spadkiem PKB sięgającym 0,8 proc. Gospodarka Czech skurczyła się w III kwartale o 0,5 proc., a PKB Francji i Włoch spadły o 0,1 proc.

Biorąc pod uwagę dane w ujęciu rocznym, na prowadzenie w rankingu najdynamiczniej rozwijających się gospodarek znów wysuwa się Rumunia. PKB tego kraju wzrósł o III kwartale o 4,1 proc. wobec tego samego okresu 2012 roku. Gospodarka Łotwy rozwinęła się w tym czasie o 3,9 proc., a PKB Litwy wzrósł o 2,2 proc. Polska z 1,7-procentowym wzrostem PKB znalazła się na czwartym miejscu zestawienia. Gospodarki Węgier i Wielkiej Brytanii wzrosły odpowiednio o 1,6 proc. i 1,5 proc.

Największy spadek PKB w Europie w ujęciu rocznym zanotował Cypr – gospodarka skurczyła się aż o 5,7 proc. Tuż za Cyprem uplasowały się Włochy (-1,9 proc.), Czechy (-1,6 proc.), Hiszpania (-1,2 proc.) i Portugalia (-1 proc.). Eurostat nie dysponuje danymi o PKB Grecji za trzeci kwartał.

Dane Eurostatu dla Polski są zbieżne z zaprezentowanymi dziś „szybkimi” szacunkami GUS. Wyrównany sezonowo PKB w naszym kraju podniósł się o 0,6 proc. w porównaniu z drugim kwartałem 2013 r., a w ujęciu rocznym zwiększył się o 1,7 proc.

Poniżej dane dotyczące wzrostu polskiego PKB od 1995 roku. Czytaj więcej tutaj o najnowszych odczytach dotyczących PKB Polski.