Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, podał najnowsze opracowane dane dotyczące PKB per capita regionów UE. W 2011 roku 41 spośród 272 unijnych regionów miało PKB na mieszkańca powyżej poziomu 125 proc. średniej UE. Najbogatszy po raz kolejny był Londyn Wewnętrzny, którego produkcja na mieszkańca wyniosła 321 proc. średniej. Drugie miejsce zajął stanowiący jeden region Luksemburg z 266 proc. średniej, a trzecie region Brukseli (222 proc.).

Najwięcej spośród regionów przekraczających 125 proc. średniej UE znajdowało się w Niemczech (11), Holandii (5), Austrii (5), Belgii, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii (po 3). Ta ostatnia okazała się jednak państwem z największym rozwarstwieniem zamożności regionów – najbiedniejsze z nich osiągnęły jedynie 64 proc. średniej.

>>> Czytaj też: Ceny w Europie stoją w miejscu. Oto najnowsze dane Eurostatu o inflacji

Jeśli chodzi o biedniejsze kraje, 75 unijnych regionów znalazło się poniżej granicy 75 proc. średniej dla całej wspólnoty. Osiem ostatnich miejsc w rankingu zajęły regiony Rumunii i Bułgarii. Poniżej 75 proc. średniej znalazły się wszystkie polskie województwa oprócz mazowieckiego, w tym pięć zajęło miejsca w ostatniej dwudziestce – PKB per capita wyniosło w nich od 44 (lubelskie i podkarpackie) do 49 proc. (świętokrzyskie). Polska ogółem produkuje 65 proc. unijnej średniej, a najbogatsze województwo mazowieckie osiągnęło w 2011 roku poziom 107 proc. średniej. To awans, bo w 2010 roku było to 102 proc.

Reklama

Produkcja zarówno w najbogatszych, jak i w najbiedniejszych regionach nieco wzrosła, a jeśli wziąć pod uwagę relację do średniej UE można stwierdzić, że różnice pomiędzy regionami zmalały, ale w bardzo nieznacznym stopniu.

Eurostat zaznacza jednak, że wiele z bogatych regionów – szczególnie stolice – korzysta na tym, że dojeżdżają tam osoby mieszkające w innych regionach. Dzięki temu osiągają oni poziom produkcji, który nie byłby możliwy dzięki pracy wyłącznie obywateli tego regionu. Z tego samego powodu produkcja jest zaniżona w regionach sąsiadujących, z których mieszkańcy dojeżdżają do pracy do sąsiedniego regionu.

Dane za 2011 rok są najnowszymi dostępnymi obecnie kompletnymi danymi na temat PKB per capita regionów.

>>> Zobacz najbogatsze i najbiedniejsze regiony z 2010 roku

ikona lupy />
Najbiedniejsze regiony Unii Europejskiej w 2011 roku / Forsal.pl