statystyki

Katar nas sprzedał? Amerykański gigant finansowy przejął kontrakt na dostawy LNG dla Polski

29 września 2014, 07:25 | Aktualizacja: 04.10.2014, 10:24
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Qatargas sprzedał lub finalizuje sprzedaż kontraktu na dostawy LNG dla PGNiG – wynika z nieoficjalnych informacji DGP. Nabywcą polskiego kontraktu na dostawy LNG ma być bank inwestycyjny Merrill Lynch. Będzie trudniejszym partnerem do rozmów o zmianach warunków umowy.

Reklama

Reklama

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nasi rozmówcy przekonują, że taki scenariusz zmniejszałby polskie szanse na renegocjowanie umowy. Sprzedaż kontraktu przez Katarczyków oznaczałaby, że za dostawy LNG do Polski odpowiadałaby inna firma. Nasi rozmówcy mówią, że jest nią bank inwestycyjny Merrill Lynch.

PGNiG i Qatargas uchylają się od jakichkolwiek komentarzy na ten temat. – Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną katarską. Nie możemy jednak podać więcej szczegółów. Kontrakt na dostawy katarskiego gazu jest umową dwustronną, zatem jej zapisy stanowią tajemnicę handlową – odpowiada biuro prasowe PGNiG. – Nasza polityka zakazuje ujawniania jakichkolwiek informacji o zamówieniach – deklaruje Mariana Diaz Castro z departamentu PR w Qatargas. Merrill Lynch nie odpowiedział na pytania, które wysłaliśmy. Podobnie Ministerstwo Gospodarki.

Tematyka LNG nie jest dla banku obca. W 2013 r. Merrill Lynch podpisał umowę z państwami bałtyckimi na dostawy skroplonego gazu. Część banku odpowiedzialna za handel surowcem mieści się w Londynie. Dostarcza go do terminali w Holandii i Wielkiej Brytanii. Z terminalu w Rotterdamie transportuje z kolei LNG na Bałtyk.

Zgodnie z umową, jaką zawarto przed 6 laty, począwszy od drugiej połowy 2014 r., PGNiG miało odbierać w gazoporcie w Świnoujściu sprowadzany z Kataru gaz LNG. Zakontraktowano 1 mln ton, czyli ok. 1,5 mld m sześc. skroplonego gazu rocznie. Umowę zawarto na 20 lat. Wpisana w kontrakt formuła cenowa czyni jednak katarski gaz bardzo drogim. PGNiG wielokrotnie deklarowało, że chce renegocjować warunki umowy.

>>> Czytaj też: Nieczyste zagrywki wielkich korporacji. Jak walczą ze sobą Samsung i Apple?

Katar nas sprzedał, nie chce precedensów

– To, że instytucje finansowe takie jak banki inwestycyjne bywają stroną umów dotyczących dostawy gazu, jest oczywiste. Są ważnym elementem na tym rynku – ocenia Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki z Instytutu Sobieskiego. Jak analitycy komentują doniesienia o sprzedaży polskiego kontraktu przez Qatargas? – Informacje o takiej transakcji brzmią wiarygodnie – uważa były wysoki menedżer w branży paliwowo-gazowej. – Nie wykluczałbym, że to Merrill Lynch dostrzegł okazję inwestycyjną i wyszedł z inicjatywą odkupienia umowy – dodaje. Inna osoba znająca sektor gazowy potwierdza, że już kilka miesięcy temu docierały do niej informacje, że Katarczycy szukają okazji do sprzedaży polskiego kontraktu.

Motyw Katarczyków

Dlaczego Qatargas miałby dążyć do pozbycia się umowy z PGNiG? Eksperci podkreślają, że Katarczycy chcieli uniknąć renegocjowania umowy ze stroną polską. Władze PGNiG wielokrotnie deklarowały, że chcą przeforsować w rozmowach z dostawcą zmianę warunków. – Będziemy musieli ten kontrakt wieloaspektowo przenegocjować. To są kwestie ceny, terminów dostaw i wielu innych rzeczy – zapowiadał na początku tego roku w Sejmie prezes polskiego koncernu Mariusz Zawisza.

Przypomnijmy: umowa zakładała, że dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku. Problem w tym, że gazoport w Świnoujściu będzie mógł przyjąć pierwsze transporty dopiero w 2015 r. Choć strony nigdy nie ujawniły warunków cenowych, analitycy szacują, że za 1 tys. m sześc. katarskiego gazu PGNiG może płacić ponad 650 dol., znacznie więcej, niż kosztuje surowiec kupowany z innych kierunków.

Qatargas, jak wyjaśnia jeden z naszych rozmówców, nie chciał renegocjować umowy i tworzyć precedensu demoralizującego innych kontrahentów. Pozostali klienci mogliby zażądać podobnych zmian w umowach.

– Bank inwestycyjny, przejmując taki kontrakt, kupuje kurę znoszącą złote jaja – uważa jeden z naszych rozmówców. Przypomina, że umowa ma obowiązywać przez 20 lat.

>>> Czytaj też: Azjatyckie tygrysy złapały zadyszkę. Mocno spadła sprzedaż samochodów z Korei Południowej

Konsekwencje dla PGNiG

Co taka transakcja oznaczałaby dla PGNiG? – Nie byłaby to w mojej ocenie zła wiadomość dla naszego koncernu – uważa Tomasz Chmal. – Zarówno Qatargas, jak i Merrill Lynch są poważnymi graczami i z oboma tymi podmiotami można prowadzić negocjacje dotyczące warunków kontraktu na dostawy LNG – dodaje. Różnica polegać mogłaby na tym, że o ile z Katarczykami rozmowa dotyczyłaby tylko sektora energetycznego, o tyle negocjacje z Merrill Lynch mogłyby obejmować także wiele innych branż.

Optymizmu eksperta z Instytutu Sobieskiego nie podzielają jednak inni rozmówcy. – Perspektywa zmniejszenia obciążenia, jakim jest obecnie dla PGNiG kontrakt katarski, oddali się – uważa Andrzej Szczęśniak, w latach 2002–2006 związany z Polską Organizacją Gazu Płynnego. W jego opinii stronie polskiej nie udałoby się zmniejszyć kosztów. – Kontrakt stałby się praktycznie nienegocjowalny – komentuje inny ekspert.

Renegocjować kontrakt

Scenariusz kompromisowy, w którym dochodzi do zmian warunków umowy, musiałby powstać na linii PGNiG – Qatargas, przekonują analitycy. Ustępstwem ze strony polskiej musiałoby jednak być zaproponowanie Katarczykom udziałów w którymś z naszych przedsiębiorstw energetycznych, np. w Enerdze (Qatargas jest częścią wielkiego państwowego koncernu Qatar Petroleum, który prowadzi szeroko zakrojone projekty energetyczne). Przejęcie kontraktu przez bank zmniejsza prawdopodobieństwo scenariusza kompromisowego.

– Gdyby chodziło o rozmowy pomiędzy państwowym PGNiG i państwowym Qatargas, to możliwa jest ingerencja rządów. Gdy stroną jest prywatny bank inwestycyjny, żadnymi stosunkami międzypaństwowymi podeprzeć się już nie można – podkreśla Szczęśniak. Przestrzega też przed odwoływaniem się do arbitraży, jak to kiedyś zrobiło PGNiG z Gazpromem. – Gdybyśmy się zdecydowali na podobny ruch, spotkalibyśmy się z niezwykle twardym przeciwnikiem – podsumowuje. Takie instytucje jak banki inwestycyjne mają wielkie doświadczenie i najlepszych fachowców od procesów arbitrażowych .

>>> Czytaj też: Drogowe bariery dla nowej minister: bramki, viaTOLL, motocykliści

Merrill Lynch sprzedaje LNG Bałtom

Gaz, podobnie jak inne paliwa, a także surowce mogą być dla banków inwestycyjnych – w zależności od sytuacji na rynkach – atrakcyjne. Dobrym przykładem jest tutaj Goldman Sachs, który między 1999 a 2010 r. jedną piątą swoich dochodów zawdzięczał właśnie handlowi surowcami. Obecny prezes banku Lloyd Blankfein, który przeprowadzał instytucję przez kryzys finansowy, wywodzi się właśnie z części banku odpowiedzialnej za surowce. Karierę w banku zaczynał jako broker metali szlachetnych.

Merrill Lynch, który w kryzysie został wchłonięty przez Bank of America, nie należy w tej kategorii do graczy wagi ciężkiej. Część banku odpowiedzialna za handel gazem, mieszcząca się w Londynie, ma jednak poważne ambicje. Bank dostarcza skroplony gaz do dwóch terminali w Europie: jednego w Holandii i jednego w Wielkiej Brytanii.

Oprócz tego w tym roku rozpoczął obsługę kontraktu na dostawę błękitnego paliwa do krajów bałtyckich. Latem zaczęła się zaś realizacja dostawy LNG dla Dubaju. Przejęty od Katarczyków kontrakt może stanowić dla oddziału niezwykle atrakcyjny interes.

Tym bardziej że rynek surowcowy nie jest już dla banków taki atrakcyjny. Wysokie zyski osiągają wtedy, kiedy mogą coś tanio kupić, a drogo sprzedać, czemu sprzyja niestabilność rynku. Ta jednak w Europie jest niewielka, skutkiem czego najwięksi gracze na początku tego roku ogłaszali zmniejszanie swojej obecności na rynku energii na Starym Kontynencie.

Dodatkowo na rynku surowców zaostrzyła się konkurencja – znacznie więcej podmiotów realizuje tego typu działalność, co zwiększa konkurencję i obniża marże. Zmieniły się także przepisy, które ograniczają bankom możliwość lewarowania, a więc pożyczania pieniędzy pod surowcowe operacje. Zmienił się także klimat wokół banków, gdzie niechętnie patrzy się na to, że zarówno obsługują one transakcje surowcowe, jak i aktywnie w nich uczestniczą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • T(2014-09-29 23:18) Odpowiedz 00

  Jeżeli dane na grafice są poprawne, to każdego dnia musiałoby do Polski dopłynąć 19 takich statków...

 • Rand 40(2014-09-29 13:35) Odpowiedz 00

  To może pan niedorajda wytłumaczy szarakom,o co tu chodzi,jak taki bystry jest.

 • Polak(2014-11-24 21:33) Odpowiedz 00

  Polak nie czuje się wydymany!
  Polak żąda wyjaśnienia kto podpisał kontrakt po 650 dol z 1000 m3 jako alternatywa dla gazu z Rosji po~530 dol. z 1000m3.
  Gdzie jest lewa kasa za te podpisy???
  Nr kont i kraj mile widziane!
  Pod sąd i na szafot z ...nimi!
  Im szybciej tym lepiej.
  Robactwo trzeba wytępić!!!

 • mmik(2014-10-05 14:47) Odpowiedz 00

  gdzie są ludzie odpowiedzialni za tak złą umowę dla polski !!! ja jak spierdzielę kontrakt wylatuję na zbity pysk a oni dostają premię !!!

 • Hilary(2014-10-04 16:09) Odpowiedz 00

  A od banku kontrakt wykupi Gazprom i tyle z dywersyfikacji :).
  Ja pier...e, kto nami rządzi?!

 • gonzo(2014-09-29 20:18) Odpowiedz 00

  Niedorajda, co tu rozumieć, podpisali niekorzystny kontrakt i chcą go renegocjować, a druga strona nie chce.
  Najgorsze jest w tym to, że to nas wszystkich chcąc nie chcąc dotyczy.
  Rozumiesz niedorajdo, to nie jest przecież trudne do zrozumienia?

 • FK_(2014-10-04 15:57) Odpowiedz 00

  "Będzie trudniejszym partnerem do rozmów o zmianach warunków umowy" - to Kontrakt Stulecia 2 trzeba renegocjowac?

 • As(2014-10-04 19:15) Odpowiedz 00

  Jeśli dobrze rozumiem to z Żydami bo (ML jest żydowskim bankiem) już nie możemy negocjować ??? W takim razie na tym kontrakcie będą miliardowe straty i nikt się tym nie przejmuje ??? Brawo PO Brawo złodzieje...

 • ojej(2014-09-30 16:46) Odpowiedz 00

  biedny głupi kraj - jak można biadolić na wschód a dać się ograć przez drugą stronę z zachodu

 • Adler(2014-09-29 19:38) Odpowiedz 00

  Na złość Rosji podpisali podpisali kontrakt z Katarem !!! Za 700$ bo od Rosjan 450$ było za drogo !!! Ktoś myślał im szybciej tym lepiej Swinoujście poczeka.

 • Niedorajdy(2014-09-29 12:53) Odpowiedz 01

  Polaczek zawsze czuje sie wydymany, nawet jak nie wie o co chodzi.

 • ktos(2014-09-29 10:31) Odpowiedz 00

  Politycy, pamietam jakie owacje towarzyszyly podpisaniu tego kontraktu.
  Tak sie chelpili nasi dobrodzieje z wiejskiej.

 • Donald(2014-09-29 12:42) Odpowiedz 00

  Aaa tam Gazoport... Ważne żeby były orliki i można było haratać w gałę!

 • Nauka na wlasnych bledach jest zbyt kosztowna(2014-09-29 11:34) Odpowiedz 00

  No to chyba Merrill Lynch odpowiednio juz nam policzy za spoznienie odbioru gazu.
  650 dolarow za 1 tone plus kara plus koszty przechowywania. Bedziemy bulic przynajmniej 1000 dolarow za 1 tone.
  No coz, ekonomia jest brutalna. Podpisywanie kontraktow, to nie dyskusja u cioci na imieninach.
  ---
  Nauka na wlasnych bledach jest zbyt kosztowna, od tej zasady juz dawno powinnismy odejsc.

 • ha ha ha(2014-09-29 09:41) Odpowiedz 00

  ha ha ha

 • Tuxon(2014-09-29 09:33) Odpowiedz 00

  Teraz już tylko jeden krok aby od Meryll Lynch kontrakt odkupił Gazprom i jesteśmy w domu ze starym gazem i nową ceną. Jeśli Gazprom ma kontrahenta na półkuli południowej, to po zakupie ww kontraktu zamiast swój gaz wozić na południe a katarski na północ, zamieni go oszczędzając na transporcie.Voila.

 • oiu(2014-09-29 09:11) Odpowiedz 00

  Uniezależnieni od Rosji uzależnieni od Ameryki , w koncu komuś łaske trzeba robic..

 • e_djur(2014-09-29 07:57) Odpowiedz 00

  Włos się jeży na głowie na myśl jak udolnie podpisywane są tego rodzaju kontrakty. Ogarnia rozpacz. Słoń w składzie porcelany. Dramat i rozpacz. Targowica, Tusk, Bielecki i Pawlak najzdolniejsi w klasie. Tej klasie.

 • engy(2014-09-29 07:44) Odpowiedz 00

  To niech PGNiG wykupi ten kontrakt od Katarczyków. Skoro jest niekorzystny to może lepiej tak zrobić. Żydostwo z Nowego Jorku raczej nie będzie skore do negocjacji. Kupi gaz za 250 - sprzeda nam za 650 i jest super.

 • Zdzicho(2014-09-30 04:02) Odpowiedz 00

  Sprzedali nas jak panszczyznianego chlopa .A jednak czegos mozna sie nauczyc od Arabow .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze