Wcześniej Moskwa opublikowała długą listę unijnych towarów, które nie będą wpuszczane do Rosji, a także zablokowała import z Mołdawii.

Pierwsze restrykcje ze strony Rosji dotknęły kraje Unii Europejskiej w styczniu i lutym. Moskwa ogłosiła embargo na wieprzowinę i produkty wieprzowe. Powodem miał być afrykański pomór świń. W sierpniu rosyjskie granice zostały zamknięte dla produktów spożywczych, głównie: warzyw, owoców, ryb, mięs i nabiału z krajów, które nałożyły na Rosję sankcje.

Jak pisaliśmy wcześniej, w ostatnich dniach lista zakazanych towarów została rozszerzona, a także rosyjskie służby zablokowały dostawy z Ukrainy i częściowo z Białorusi. Czytaj więcej: Zmiana układu sił na Wschodzie? Rosja nakłada embargo na Białoruś

Choć na sklepowych półkach zmniejszył się asortyment produktów spożywczych, to większość Rosjan twierdzi że poradzi sobie bez unijnych towarów.

Reklama

Dodatkowo Moskwa planuje ograniczyć import części zamiennych, a w przyszłości nie wykluczone są ograniczenia w handlu tekstyliami.

KE przygląda się rozszerzeniu rosyjskiego embarga

Komisja Europejska przygląda się nowym rosyjskim restrykcjom nałożonym na produkty z Unii Europejskiej. W ostatnich dniach Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego wprowadziła embargo na wołowe podroby z krajów członkowskich.

Jak powiedział rzecznik Komisji Frederick Vincent, Bruksela otrzymała formalne powiadomienie z Moskwy w sprawie nowych restrykcji. "Dyrekcja generalna Komisji Europejskiej ds. zdrowia jest w trakcie analizowania na jakie dokładnie problemy fitosanitarne powołują się władze rosyjskie w odniesieniu do produktów objętych nowym embargiem. Razem z krajami członkowskimi przyglądamy się też temu, które państwa będą najbardziej dotknięte przez te restrykcje. Lista produktów jest ograniczona, ale jak wiadomo jest ona częścią dłuższej listy produktów wcześniej objętych embargiem" - powiedział Vincent.

W lutym Moskwa zakazała importu unijnej wieprzowiny w związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenie Wspólnoty. W sierpniu zaś, wprowadzono szerokie embargo na produkty rolno - spożywcze. Były to działania odwetowe wobec unijnych sankcji na Rosję nałożonych za destabilizację Ukrainy.