W 2014 r. na Pracuj.pl opublikowano z tej branży, ponad 25 tys. ogłoszeń o pracę co stawia ją na piątym miejscu pod względem liczby opublikowanych ofert.

Jacy specjaliści są poszukiwani w budownictwie i nieruchomościach?

Pracodawcy w tej branży poszukiwali inżynierów, osób odpowiedzialnych za prace budowlane i produkcję, a także finansistów, pracowników działów obsługi klienta oraz handlowców i sprzedawców. Sporo ofert pracy dotyczyło także specjalistów ds. nieruchomości i pracowników odpowiedzialnych za IT. Zapotrzebowanie na specjalistów z różnych obszarów potwierdza również Aneta Lebieżyńska, Główny Specjalista ds. Rekrutacji i Adaptacji ze Skanska S.A: „W 2014 roku zapowiadaliśmy zatrudnienie 800 osób i nie tylko zrealizowaliśmy te plany, ale znacznie je przekroczyliśmy. Tym niemniej nadal poszukujemy doświadczonych specjalistów. Na chwilę obecną najwięcej naszych ofert pracy kierujemy do inżynierów z uprawnieniami: kierowników budów i robót, szczególnie ze specjalizacji elektrycznej, energetyczne, niskoprądowej czy kolejowej. Poszukujemy również osób z wykształceniem innym niż budowlane m.in. w obszarze finansów, zasobów ludzkich, analizy biznesowej czy zarzadzania projektami. Chcemy zatrudnić zarówno specjalistów z doświadczeniem, jak również młode osoby, absolwentów, którzy wraz z rozwojem naszej firmy będą rozwijać swoje umiejętności”.

Zarówno w 2013 roku, jak i 2014, na pierwszych trzech miejscach pod względem liczby opublikowanych ogłoszeń, znaleźli się specjaliści budownictwa, handlu i sprzedaży oraz inżynierii. Pod względem dynamiki wzrostu, niekwestionowanym liderem jest inżynieria. Liczba ogłoszeń dedykowanych specjalistom tej dziedziny wzrosła o 14%. Wyraźne wzrosty liczby ofert pracy widoczne są także dla specjalistów produkcji i obsługi klienta. W pozostałych obszarach liczba ogłoszeń o pracę, w porównaniu rok do roku, była na zbliżonym poziomie.

Reklama

Kluczowy specjalista - Inżynier

W 2014 w branży budownictwo i nieruchomości największe szanse na zmianę pracy mieli specjaliści w dziedzinie inżynierii. Ofert dla nich było aż o 14% więcej niż w roku poprzednim i stanowiły one aż jedną piątą wszystkich ogłoszeń o pracę z tej branży. Co ważne, wzrost zapotrzebowania na tych specjalistów utrzymywał się przez cały rok - w każdym miesiącu ofert pracy było więcej, niż w analogicznym okresie 2013 r. Poszukiwano inżynierów z obszarów konstrukcje/ technologie, elektronika/elektryka i projektowanie – co więcej, liczba ofert pracy dla tych specjalistów dynamicznie rosła.

>>> Czytaj też: Zarobki w firmach z polskim i zagranicznym kapitałem [MAPA]

Rosnące zapotrzebowanie na inżynierów potwierdza również m.in. firma Budimex. „Z perspektywy Grupy Budimex mogę potwierdzić, że w 2014 roku odnotowaliśmy duży wzrost liczby osób nowozatrudnionych w porównaniu do 2013 roku. W 2014 roku przyjęliśmy ponad 500 nowych pracowników, przeszło dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Wśród wszystkich zatrudnionych 70% stanowili inżynierowie i projektanci różnych specjalności, głównie budownictwa i energetyki – wyjaśnia Monika Wiśniewska - Pietruszka, Dyrektor ds. Rekrutacji i Rozwoju w Budimex SA. „W tym roku planujemy dalszy wzrost zatrudnienia w spółkach grupy Budimex. Rozwijamy działalność w nowych sektorach, jak energetyka i budownictwo przemysłowe, stąd w 2015 roku będziemy rekrutować inżynierów w tych branżach. Dzięki pozyskaniu wielu kontraktów zwiększamy także skalę naszej działalności w budownictwie infrastruktury komunikacyjnej, dlatego planujemy znaczny wzrost ofert pracy adresowanych również do inżynierów w specjalności drogowej i mostowej. Będziemy też szukać specjalistów do nadzorowania robót ogólnobudowlanych oraz instalacyjnych w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz automatyki. W sumie w 2015 roku planujemy przyjąć w samym tylko Budimeksie SA ok. 800 nowych pracowników” – dodaje Dyrektor ds. Rekrutacji i Rozwoju w Budimex SA.

Jaka pora roku sprzyja poszukiwaniu pracy w branży budownictwo i nieruchomości?

Jak wynika z danych Pracuj.pl, najlepszym miesiącem na poszukiwanie pracy w omawianej branży był w 2014 roku, styczeń – opublikowano wtedy 2 609 ofert pracy. Także miesiące letniei wczesnojesienne sprzyjają pracownikom z branży budownictwo i nieruchomości. Natomiast listopad i grudzień to czas, kiedy liczba ofert pracy zasadniczo spada. W listopadzie 2014 r. opublikowano ich 1 832, a w grudniu tego samego roku 1 499. Podobne zjawisko obserwowano w 2013 r. Wtedy także początek roku przyniósł znaczący wzrost ogłoszeń o pracę, a koniec zasadnicze ich obniżenie.

Kto zatrudniał?

Pierwsze prognozy i wyniki 2014 roku mogły napawać przedstawicieli branży budownictwo i nieruchomości pewnym optymizmem. Na duży wzrost zamówień liczyli najwięksi gracze na rynku – generalni wykonawcy oraz firmy liczące ponad 250 pracowników. Znalazło to przełożenie w liczbie opublikowanych przez te firmy ogłoszeń. Ich wzrost rok do roku był bardzo znaczący i wyniósł 41% (z 5 565 ogłoszeń w 2013 do 7 406 ogłoszeń w 2014).

>>> Czytaj też: Które branże będą zatrudniać? Oto najnowsze prognozy dla rynku pracy

Mniejsze firmy były nieco ostrożniejsze, choć także one zwiększyły zapotrzebowanie na pracowników. W mikro przedsiębiorstwach (do 10 pracowników) wzrost ten wyniósł 14%, w firmach nieco większych wzrost był na poziomie 2-3%, a firmy średnie w niewielkim stopniu zmniejszyły zapotrzebowanie w stosunku do roku 2013.

W jakim województwie najłatwiej o pracę w branży?

Najwięcej ogłoszeń z branży budownictwo i nieruchomości publikują pracodawcy z województwa mazowieckiego. W sumie w 2014 r. było ich 4 808, czyli o ponad tysiąc więcej, niż w 2013 (3775). Duża liczba ofert pracy w 2014 r. pochodziła z województw: śląskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego oraz pomorskiego. Te województwa mają dość stały poziom zapotrzebowania na pracowników, powiększający się systematycznie z roku na rok. Mapa zatrudnienia w branży budownictwo i nieruchomości stanowi w dużym stopniu odzwierciedlenie mapy rozwoju Polski. Tam, gdzie się inwestuje i gdzie powstają nowe obiekty komercyjne, tam też powstają nowe osiedla.