Niższe bezrobocie to dobry sygnał dla inwestorów - podkreśla w rozmowie z IAR Sławomir Majman prezes Polskiej Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych .

W marcu bez pracy było 11,7 procent obywateli. To najnowsze dane ministerstwa pracy i polityki społecznej. Sławomir Majman przekonywał, że takie dane pomagają zachęcić zagraniczne koncerny do zakładania kolejnych firm nad Wisłą. - Ludzie chcą inwestować tam gdzie jest stabilizacja gospodarcza. Wysokie bezrobocie nie jest wcale czynnikiem zachęcającym. To sygnał, że cała gospodarka źle funkcjonuje - twierdzi Majman.

W porównaniu do marca ubiegłego roku osób bez pracy było o 316 tysięcy mniej. Prezes PAIiIZ - u przyznaje jednak, że czasami brakuje jednak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Majman wskazuje przede wszystkim na niewystarczający poziom szkolnictwa zawodowego. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w pierwszym kwartale sfinalizowała umowy z zagranicznymi inwestorami o wartości ponad 150 milionów euro.

W sumie Agencja podpisała do końca marca umowy z ośmioma inwestorami. Zaplanowali oni zatrudnienie łącznie 2,6 tysiąca pracowników. Obecnie PAIIZ negocjuje w sumie 170 potencjalnych inwestycji o wartości ponad 3 miliardów euro. Liczba miejsc pracy, które w przyszłości mogą stworzyć inwestorzy sięga 30 tysięcy.

>>> Polecamy: Polacy wykupują nowe mieszkania. Sprzedaż używanych spada