Im więcej banków połączymy, tym oszczędności będą większe i zyski dla naszych akcjonariuszy wyższe. Moim marzeniem byłoby kupić poza Aliorem jeszcze dwa banki – mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Jeśli ktokolwiek w Polsce jest w stanie kupić trzy banki i stworzyć czwartą co do wielkości grupę bankową, to może to zrobić tylko PZU – uważa Klesyk.

Andrzej Klesyk odżegnuje się jednak od udziału w repolonizacji. „Wiele osób namawiało mnie do udziału w takiej akcji. Tylko że moją rolą nie jest repolonizowanie banków. Nie jestem politykiem. Ja jestem menedżerem i zostałem zatrudniony, żeby zarządzać PZU i zarabiać pieniądze dla akcjonariuszy. Jeśli przy okazji uda się stworzyć duży, polski bank, to uważam, że będzie to dobre dla kraju” – twierdzi Klesyk.

Prezes PZU deklaruje, że kupno kolejnych banków może mieć miejsce jeszcze w tym rok, zaś cała operacja powinna trwać nie dłużej, niż 2-3 lata. „Oczywiście wolałbym mieć więcej czasu, np. pięć lat, ale uważam, że taka sytuacja jaką mamy dziś nie powtórzy się. A jeśli mówimy o tych dwóch, trzech bankach, które chcemy kupić, to albo zrobimy to teraz, albo kupi je ktoś inny”.

Do obecnej operacji PZU nie potrzebuje szukać pieniędzy, ale już do kolejnych spółka chce wyemitować obligacje podporządkowane, które zwiększą dostępny kapitał.

Scenariusze fuzji

Alior Bank z aktywami na poziomie 34,8 mld zł zajmuje obecnie 13. pozycję na rynku bankowym w Polsce.

W przypadku połączenia z bankiem BPH, bank z aktywami na poziomie 67 mld zł wskoczyłby na pozycję 7.

Gdyby Alior Bank połączono z Raiffeisen Polbankiem, wówczas grupa dysponowałaby aktywami o wartości 94 mld zł i zajmowała 6 pozycję.

W scenariuszu połączenia Alior Banku z Millennium, grupa miałaby 99 mld zł aktywów i 6. pozycję na rynku.

Grupa bankowa PZU znalazłaby się na 4. pozycji, gdyby doszło do połączenia Alior Banku, Raiffeisen Polbanku i banku BPH. Aktywa takiego giganta wyniosłyby 126 mld zł.

>>> Czytaj też: Powstaje polski bankowy gigant? PZU przejęło 25 proc. akcji Alior Banku