Choć się bogacimy to źle wykorzystujemy zasoby naturalne. To główny wniosek płynący z raportu DemosEuropa "Obywatele zasobni w zasoby. Biała Księga zarządzania zasobami naturalnymi w Polsce".

Prezes DemosEuropa Krzysztof Blusz wyjaśnia, że choć Polska i Polacy na poziomie zamożności są coraz bliżej Europy, to nasz kraj nie wypracował racjonalnych i proekologicznych zasad korzystania z zasobów naturalnych. Prezes Blusz wyjaśnia, że Polska bardzo dobrze radzi sobie z poprawą efektywności naszej energetyki czy osiąganiem celów klimatycznych. natomiast, podkreśla Blusz, znacznie gorzej dbamy o powietrze czy wodę.

Krzysztof Blusz wyjaśnia, że przed Polską stoi też wielkie wyzwanie zaplanowania jak racjonalnie połączyć rozwój ekonomiczny wykorzystaniem zasobów naturalnych. Jak tłumaczy, do niedawna uważaliśmy, że za dramo możemy korzystać z surowców naturalnych i bezkarnie doprowadzać do ich wyczerpania lub zniszczenia. Natomiast teraz musimy pamiętać o obowiązku równoważenia rozwoju, który zapewni przyszłym pokoleniom takie same możliwości korzystania z zasobów naturalnych jakie mamy dziś.

Jeden z autorów raportu Paweł Zerka podkreśla, że ma on uświadomić też jak powinna działać gospodarka oparta na dobrych relacjach ze środowiskiem. Paweł Zerka tłumaczy, że nie należy marnotrawić naszych zasobów przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb gospodarki tak żeby sprawnie działała i nie była paraliżowana ochroną środowiska.

Twórcy raportu uważają, że polskie instytucje publiczne muszą w najbliższym czasie podjąć działania związane z edukacją o zasobach naturalnych czy stworzenie długoterminowej strategii nie tylko utylizacji czy przetwarzania śmieci, ale radykalnego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń środowiskowych. 

>>> Czytaj też: Koszty zatrudnienia w Europie. Sprawdź, gdzie praca drożeje najszybciej