W trzygodzinnym spotkaniu w Pałacu Elizejskim wzięli udział przywódcy 15 państw eurogrupy, przewodniczący Komisji Europejskiej oraz szefowie: eurogrupy i Europejskiego Banku Centralnego.

Po szczycie prezydent Francji Nicolas Sarkozy podkreślił, że państwa eurogrupy przyjęły wspólny plan, lecz będzie on w każdym kraju stosowany w sposób "elastyczny" i "zróżnicowany". Szef eurogrupy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker dodał, że plan ten należy traktować jako "skrzynkę z narzędziami" oddaną do użytku państw członkowskich.

Według prezydenta Sarkozy'ego, państwa członkowskie strefy euro będą chronić banki przed bankructwem możliwymi sposobami, także poprzez ich rekapitalizację. Te państwa, które będą chciały, mogą obejmować część kapitału banków.

Na szczycie ustalono też, że państwa eurogrupy zagwarantują pożyczki międzybankowe na czas ograniczony do końca 2009 roku w celu zapewnienia bankom płynności finansowej. Jak wyjaśnił francuski prezydent, gwarancje czasowe mają zachęcić instytucje finansowe, by znowu zaczęły sobie pożyczać pieniądze.

Reklama

"Za gwarancje publiczne banki będą musiały zapłacić, to nie jest prezent" - podkreślił Sarkozy. Dodał, że Niemcy, Francja, Włochy "i inne kraje" przedstawią w poniedziałek po południu "jednocześnie" szczegóły własnych planów ratunkowych w związku z obecnym kryzysem finansowym.

Sarkozy dodał, że na razie wspólny plan osiągnęły państwa eurogrupy, ale ma nadzieję, że w najbliższą środę - na brukselskim posiedzeniu Rady Europejskiej (szczyt UE) - przyjmie je "cała Europa".

Francuski prezydent zapowiedział też, że Unia Europejska wystąpi do USA o zwołanie wspólnego spotkania na szczycie w celu "zbudowania międzynarodowego systemu finansowego na nowych podstawach".

Jak podkreślali jeszcze przed spotkaniem komentatorzy, inspiracją dla przyjętego rozwiązania był wzór Wielkiej Brytanii, gdzie państwo zapowiedziało częściową nacjonalizację banków i wprowadzenie gwarancji pożyczek międzybankowych.

Jeszcze przed szczytem jego gospodarz - prezydent Francji Nicolas Sarkozy - spotkał się w Pałacu Elizejskim z brytyjskim premierem Gordonem Brownem w celu uzgodnienia planowanych kroków wobec kryzysu. Sarkozy zaznaczył, że oczekuje, że przywódcy europejscy "przemówią jednym głosem" i przedstawią "ambitny i skoordynowany plan".

Do eurogrupy należą: Niemcy, Austria, Belgia, Cypr, Hiszpania, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowenia.

W najbliższą środę podczas szczytu Rady Europejskiej ma dojść do dalszego uzgodnienia antykryzysowych działań - już na szczeblu wszystkich 27 państw członkowskich wspólnoty.

T.B.,Szymon Łucyk (PAP)