Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał dziś podczas spotkania z ministrem obrony Królestwa Szwecji Peterem Hultqvistem umowę o współpracy wojskowej ze Szwecją.

„Szwecja jest jednym z najbardziej wartościowych partnerów Sojuszu. Chcielibyśmy, by znalazło to wyraz na przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie” – mówił wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Umowa ramowa między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Szwecji o Wzajemnej Współpracy w Dziedzinie Obronności ma umożliwiać współpracę wojskową obu państw m.in. w postaci ćwiczeń i wspólnych przedsięwzięć wojskowych oraz zapoczątkowuje dialog strategiczny pomiędzy Warszawą a Sztokholmem.

„Morze Bałtyckie stało się strefą - morzem zagrożeń, dlatego zacieśnienie współpracy wojskowej między Polską a Szwecją jest potrzebne i celowe” - powiedział na spotkaniu szef MON.

Szef szwedzkiego MON Peter Hultqvist przypomniał, że jego kraj od czasu kryzysu na Ukrainie z niepokojem obserwuje ruchy rosyjskich wojsk w rejonie Bałtyku. W związku z tym szwedzki parlament podjął ważne decyzje strategiczne. W ciągu pięciu lat budżet obronny tego państwa wzrośnie o 11 procent. Pozwoli to wzmocnić system obronny królestwa.

Do tego - jak wyliczał szwedzki minister - ścisła współpraca z NATO oraz z krajami członkowskimi, zwłaszcza z regionu Morza Bałtyckiego.

Obaj ministrowie nie chcieli na razie mówić o szczegółach wojskowej współpracy. W najbliższym czasie mają być przedstawione konkretne inicjatywy. Już teraz jednak polsko-szwedzka współpraca nabiera rumieńców. Od niedawna szwedzki oficer służy w Korpusie Północ-Wschód w Szczecinie. Kilka miesięcy temu także polscy komandosi szkolili się na szwedzkich poligonach, w trudnych warunkach klimatycznych północnej części tego państwa.

>>> Czytaj też: Szwecja i Turcja zamiast Grupy Wyszehradzkiej? Gdzie Polska może szukać sojuszników