Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kw. 2015 r. o 6,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. To najsłabszy wynik od globalnej recesji w 2009 r., ale analitycy spodziewali się zbliżonych danych - wzrostu PKB o 6,9 proc. po wzroście w III kw. o 6,9 proc.

Kwartał do kwartału PKB wzrósł w IV kw. o 1,6 proc. po wzroście w III kw. o 1,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,8 proc.

W 2015 r. PKB wzrósł o 6,9 proc. - najsłabiej od 1990 roku. Target chińskiego rządu wynosił 7,0 proc. Analitycy zwracają jednak uwagę, że dane o chińskim PKB są blisko celu wyznaczonego przez chińskie władze.

"Musimy zachować cierpliwość" - mówi Helen Lau, analityczka Argonaut Securities (Asia) Ltd. w Hongkongu. "Chiny mają nadal pole do obniżki stóp procentowych" - dodaje. To pobudziłoby wzrost w gospodarce.

Lu zwraca uwagę, że kluczowa dla rynków metali jest sprawa powrotu inwestowania na chińskim rynku budowlanym, bo to będzie oznaczać wzrost popytu na metale przemysłowe, w tym miedź.

>>> Czytaj też: Gospodarka w tarapatach. PKB Chin rośnie najwolniej od 25 lat