Z ostatniego raportu Deutsche Bank „Portret finansowy Polaków 2015" wynika, że 43 proc. Polaków nie odkłada żadnych pieniędzy na przyszłość. Co gorsze, raptem 6 na 10 osób nie planuje tego robić w 2016 r. – Nie są to zadowalające wyniki, bowiem to właśnie od nas będzie zależeć przyszły poziom emerytur. Już dziś wiemy, że na państwo przyszli emeryci nie będą mieli co liczyć – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

Gdzie oszczędzać?

Oszczędzanie do łatwych nie należy, o czym przekonujemy się za każdym razem, gdy planujemy odłożyć pieniądze na wakacje czy prezenty. Oszczędzanie wymaga czasu oraz silnej woli. Jeżeli nie chcemy tego robić w przysłowiowej skarpecie, możemy zgłosić się do dowolnego banku, gdzie czekają na nas odpowiednie instrumenty finansowe, dzięki którym nie tylko oszczędzimy pieniądze, ale też je pomnożymy.

– Najprostszymi instrumentami służącymi do gromadzenia oszczędności są zwykłe konta osobiste, rachunki oszczędnościowe oraz lokaty. Z tych trzech zdecydowanie lepiej wybrać dwa ostatnie, ponieważ są one oprocentowane, a co za tym idzie pozwalają pomnażać dotychczas zgromadzone środki – radzi Jacek Kasperczyk, Comperia.pl. Najlepsze konta oszczędnościowe są oprocentowane na około 3 proc. w skali roku. Ponadto dzięki temu, że można do nich co miesiąc dopłacać kolejne kwoty, produkty te idealnie sprawdzają się w regularnym gromadzeniu pieniędzy – dodaje.

Najlepsze konta oszczędnościowe
Dostarczone przez Comperia.pl

Alternatywą do wymienionych powyżej produktów, lokat oraz kont, może być oszczędzanie na emeryturę w ramach tzw. III filaru (IKE, IKZE). Niestety, z danych zawartych we wspomnianym powyżej raporcie Deutsche Banku („Portret finansowy Polaków 2015") wynika, że z rozwiązania tego obecnie korzysta mniej niż 6 proc. badanych.

Ile oszczędzać?

Podchodząc do oszczędzania wiele osób ma dylemat: ile? Odpowiedzią na to pytanie może być szacunek naszych miesięcznych wydatków razy liczba miesięcy pobierania świadczenia. Przykładowo, jeżeli przejdziemy na emeryturę w wieku 67 lat i założymy, że przyjdzie nam pożyć do 85 roku życia, wówczas musimy zgromadzić kapitał zabezpieczający 216 miesięcy – dla comiesięcznej kwoty 1000 zł będzie to równowartość 216 tys. zł.

– Aby uzyskać taką kwotę, na koncie oszczędnościowym z oprocentowaniem 3 proc. w skali roku, należy przez okres 24,5 lat co miesiąc odkładać sumę 500 złotych. Gdyby jednak wspomnianą kwotę (216 tys. zł) chcieć uzyskać w ciągu 30 lat, to nasze miesięczne obciążenie wyniesie już tylko 370 złotych (dla 35 lat byłoby to już 291 złotych, a dla 40 lat - 233 zł). W związku z tym im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym mniejsze miesięczne obciążenia będziemy ponosić. – mówi Jacek Kasperczyk.Choć oszczędzanie przez kilkadziesiąt lat nie wygląda przekonywująco, to już dziś warto zainteresować się naszą przyszłością. Niestety obecny stan rzeczy nie pozwala przewidzieć, jak przyjdzie nam żyć za kilka lub kilkanaście lat.