Ceny srebra wzrosły o 13 proc. w tym roku. Miało to też wpływ na wartość akcji kopalni wydobywających kruszec – akcje Silver Wheaton podrożały o 20 proc.

Platyna zyskała ponad 6 proc. Pallad tylko od połowy stycznia 12 proc.

Rynek znalazł sposób, aby przyciągnąć indywidualnych inwestorów skorych do ryzyka, którzy są zainteresowani krótkoterminowym inwestowaniem w oparciu o instrumenty pochodne. Są to inwestycje ekstremalnie ryzykowne, ale mogące dać bardzo wysokie zyski. Opierają się na funduszach mających w portfelu same metale. The Direxion Daily Gold Miners Bull 3X ETF dał zarobić 100 proc. w ciągu miesiąca.

W czasach niepewnych wydarzeń na rynkach. Złoto i inne metale szlachetne są towarem na który jest popyt.

W wyszukiwarce Google fraza "złoto strach" daje około 142 mln wyników. To 7 mln więcej niż gdybyśmy wpisali "Beyonce Super Bowl".

Istnieje przekonanie, że złoto i srebro będą zawsze mają jakąś samoistną wartość ... w przeciwieństwie do waluty papierowej. Ich wartość bierze się z tego, że one dość rzadkie.

Złoto, srebro i platyna mają kilka zastosowań przemysłowych, więc niektórzy ludzie kupują i sprzedają je w oparciu o oczekiwania, co do rzeczywistego zapotrzebowania.

Ale inne metale, które są mają szersze zastosowanie przemysłowe - takie jak miedź, aluminium i niklu - idą w dół w tym roku. Odbija się to na gigantach górniczych takich jak:
Anglo American , UKF Glencore , Rio Tinto i BHP Billiton , których wyniki finansowe wraz ze spadkiem cen na surowce, też szukają dna.

>>>Czytaj także: Gorączka złota w Chinach. Kupują każdą ilość kruszcu

Ceny kruszców będą rosły, tak długo jak ropa pozostanie na niskim poziomie, utrzyma się spowolnienie w Chinach i stopy procentowe na niskim poziomie. Jeśli trend się odwróci, to złoto straci swój blask.