Chodzi o zmienione warunki członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. Wkrótce będzie ogłoszony termin referendum w sprawie przyszłości tego kraju w Unii. "Myślę, że porozumienie jest wystarczające, by zalecać pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii" - mówił na zakończenie szczytu brytyjski premier. David Cameron wyliczał, że Wielka Brytania będzie wyłączona z dalszego pogłębiania integracji europejskiej. "Wielka Brytania nie będzie nigdy częścią europejskiego superpaństwa" - podkreślał.

"Dramat za nami"

"To dobra i zrównoważona propozycja" - powiedział jeden z unijnych urzędników. A prezydent Litwy Dalia Grybauskaite napisała na Twitterze: "Jest porozumienie Unii z Wielką Brytanią. Dramat za nami".

Prezentację projektu porozumienia poprzedziło wiele dwustronnych konsultacji oraz narad w grupach. Według relacji unijnych urzędników, w projekcie porozumienia znalazły się takie zapisy, które odpowiadały na wcześniejsze wątpliwości i zastrzeżenia.

Ograniczenie zasiłków

W uzgodnionym kompromisie znalazły się zapisy, które dotyczą Polaków już pracujących w Wielkiej Brytanii, oraz w innych krajach Unii. Obejmą one także tych, którzy dopiero zamierzają podjąć pracę za granicą, na terenie Wspólnoty. Będą 7-letnie ograniczenia w wypłatach zasiłków dla obywateli z unijnych krajów, którzy przyjadą pracować w przyszłości do Wielkiej Brytanii. Nie dotyczy to tych, którzy już są na Wyspach, a więc także sporej grupy naszych rodaków.

Takich ograniczeń nie będą mogły wprowadzić pozostałe kraje członkowskie.

Inaczej wygląda sprawa z zasiłkami na dzieci, które nie mieszkają z rodzicami za granicą. Nowe zasady będą mogły wprowadzić wszystkie kraje członkowskie. Będą one stopniowo zmniejszane, do 2020 roku. I ten zapis dotyczy tych osób, które już pracują w innym, unijnym kraju. Osoby, które w przyszłości znajdą pracę, od razu będą miały zmniejszone świadczenia na dzieci, jeśli nie zamieszkają one z rodzicami za granicą.

Szydło: Po 2020 roku zasiłki w Wielkiej Brytanii będą porównywalne z tymi w Polsce

Premier Szydło, pytana o wysokość zasiłków po 2020 roku dla Polaków pracujących na Wyspach, powiedziała, że będą one porównywalne z tymi w Polsce. Jak poinformowała, w porozumieniu zapisano, że jedną z form zmian w zasiłkach będzie dostosowywanie ich do poziomu świadczeń danego kraju. "Jeżeli w tej chwili wprowadziliśmy program "Rodzina 500plus" i na dziecko otrzymuje dana osoba 500 złotych, to mniej więcej porównywalną wysokość świadczeń będzie ona otrzymywała po 2020 roku" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Obecnie w całej Unii Europejskiej wypłacane są zasiłki na 100 tysięcy dzieci, które nie mieszkają ze swoimi rodzicami. W Wielkiej Brytanii dotyczy to 22 tysięcy dzieci, a w Niemczech 44 tysięcy.


>>> Czytaj też: Włochy grożą Europie Środkowej. Polski minister odpowiada